16. ročník

Osmifinále nabídli dvě překvapení, ale pojďme postupně. V úvodním utkání nastoupil Newcastle proti Tovacovu a bylo to již potřetí co se tyto dva týmy v tomto ročníku utkali. Pokaždé zvítězil Newcastle a to se stalo i ve vyřazovací části. Jedinou branku utkání vstřelil Fibich.
Zápas mezi Příbramí a Martinicemi jsem chtěl po prvním poločase finále označit za předčasné finále, jenže poté mě Stepanov přesvědčil že byl ve finále právem, ale o tom později. Lepší start do utkání měli Martinice a šli do vedení, když se prosadil Vašek. Zápas byl plný šancí srovnat mohl Vidal, druhou branku mohl dát Tůma, jenže ani jedna šance se neujala. V 38. minutě již udeřilo, centrovaný míč našel hlavu Vidala a bylo to 1:1. Příbram to nakoplo a již o tři minuty později vedla, když se opět hlavou prosadil Ferraguti. Jenže Příbram se nestačila ani zaradovat a bylo srovnáno, trefil se Tůma. Druhý poločas byl o proměňování šancí. Tu Martinickou proměnil ve vedoucí branku Vašek, naopak ve velkých šancích selhali Příbramští Vidal a Findlayson.
Třetí utkání nabídlo první překvapení a to na účet Internationalu, který se utkal proti Sigmě. International začal dobře a již ve 2. minutě šel díky hlavičce Dobrowolskiho do vedení. Jenže poté srovnal po chybě brankáře Szomolányi a hned o minutu později tedy v 17. minutě poslal International do vedení Červinka. Za International mohl srovnat Kováč, jenže svůj samostatný únik zakončil jen střelou do brankáře. Sigma byla v útoku efektivní a díky brance Szomolányiho vedla již o dvě branky. Zmar Internationalu dokonal Kańkowski jehož střela orazítkovala jen tyč branky.
Universal se utkal v podprůměrném utkání s Jilemnicí. V prvním poločase jsme viděli jen jednu střelu na branku, jenže ta byla z dílny Kalinina, který se nemýlil. Universal trpělivě čekal na chybu soupeře a když přišla nekompromisně ji potrestal Sierota. Jilemnice dokázala zápas alespoň zdramatizovat, když se prosadil Sádek. Další branky jsme již neviděli a to i proto že ve velké šanci neuspěl hráč Universalu Svatoš.
Další nudný a taktikou svázaný duel byl zápas mezi Stepanovem a Šonováky, který nabídl druhé překvapení. Stepanov by byl horším týmem, jenže Šonováci po náročném programu tahali nohy a byli unavení. Přesto v 59. minutě Šonováci vyrazili kupředu a po hlavičce Huraje orazítkovali tyč. Stepánovský Muhel naopak v 69. minutě uspěl a tak Stepanov zvítězil 1:0.
Divočina v první půli a klid zbraní ve druhé, to nabídl duel mezi Lobodicemi a Rozarkou. Rozarka vedla po tvrdé střele Najsztuba, jenže poté otočili skóre Świerczyński a Uhrin. Oba týmy měli další velkou šanci na skórování, ale ujala se až dělovka Feitosy z 27. minuty, která znamenala vyrovnání stavu na 2:2. Hned po rozehrání, však našel centr hlavu Lobodického Uhrina a ten vrátil Lobodicím vedení. To ještě potvrdil čtvrtou brankou dalekonosnou střelou Aupperlee.
Bohemka byla proti Frutě favoritem a potvrzovala to od prvních minut. Ve 3. minutě se mezi obránci prosadil Hanych a bylo to 1:0. Ve 12. minutě poté přidal z úhlu druhou branku Aleijadinho 2:0. Za Frutu alespoň snížil Gandini, jenže poslední slovo měl Bohemák Teo.
V posledním utkání nastoupila Sparta proti hejbákům (dnes již Vysokému Mýtu). Do zápasu nastoupila dobře a po brance Ospalého vedla 1:0. Srovnat mohl Grzymala, jenže pálil jen do břevna. Vyrovnat se hejbákům podařilo až ve druhém poločase. V 52. minutě se mezi třemi bránícími hráči dokázal prosadit Hornych a prudkou střelou nedal Chrisikopoulosovi šanci. Vyrovnaný zápas přinesl rozhodující akci v 52. minutě. Obranou hejbáků prošel Kulik a ve skluzu přesně namířil míč do branky 2:1.

Čtvrtfinále mě docela překvapili, postup dvou týmů jsem moc nečekal. Na úvod si ale dáme dva zápasy, které splnili papírové předpoklady. V úvodním čtvrtfinále vyzval Newcastle Spartu a asi se nečekalo že vyhraje rozdílem třídy. V prvním poločase měli oba týmy po jedné velké šanci. Za Spartu neuspěl vysoko nad hlavičkující Petera, za Straky Lipski který nastřelil brankovou konstrukci. Branky jsme viděli až ve druhém poločase. Tu první vstřelila žijící legenda MP Marian Kutasko, který využil svých zkušeností a po závaru uklidil míč k tyči Sparťanské branky 1:0. Druhá branka přišla v 80. minutě. To si na centr z rohového kopu naskočil Lipski a hlavou zvýšil na 2:0. V 85. minutě pak přidal třetí branku po dalším centru Kutasko 3:0.
Martinice nastoupili proti Bohemce a než se stačili rozkoukat už prohrávali. Velkou chybu udělal brankář Martinic Warchal a pro Drabika nebyl problém poslat Bohemku do vedení 0:1. Martinice se ale stejně jako proti Příbrami v osmifinále rychle oklepali a v příští minutě srovnali. Po kombinační akci se prosadil Doležal 1:1. Druhou branku pak přidal hlavou Tůma. Zápas se hrál vyrovnaný, jenže Martinice i z těch náznaků šancí co měli dávali branky. Třetí přidal opět hlavou Tůma.
Největší šok ve čtvrtfinálových zápasech připravilo utkání mezi Sigmou Olomouc B (nyní SK Sigma Olomouc B) a FC Lobodicemi. První poločas byla jedna velká nuda. Fanoušky trochu probudil až v 66. minutě hlavičkující Pecko, jenže branku Lobodic netrefil. Zápas rozhodla jedna osobnost. V závěrečné desetiminutovce se dvakrát dostal ke střele Uhrin a vystřelil Lobodicím semifinále.
Universal – Stepanov to mělo být vyrovnané čtvrtfinále, ale já přece jen o něco více věřil Universalu. Stepanovu se povedl nástup do utkání, již v první minutě se hlavou prosadil Muhel a bylo to 0:1. Po hodině hray se Universalu podařilo sevřít svého soupeře před vlastní šestnáctkou čehož využil po odraženém míči pohotový van Nistelrooij. Stepanov si zasloužil vyhrát již v základní hrací době, jenže Pourův lob skončil těsně nad a Hulpia vychytal brankář Ječmen. Na penalty vyhrál Stepanov a spravedlnosti bylo učiněno.

Úvodní semifinále mezi Martinicemi a Lobodicemi mělo jasného favorita v týmu Martinické Chelsea a papírové předpoklady se splnily. V 9. minutě se z druhé vlny dostal ke střele Sipeki a bylo to 1:0. lobodicím pak zavařilo zranění důležitého obránce, přesto v 18. minutě srovnal tvrdou střelou Świerczyński 1:1. Tento stav ale vydržel jen dvě minuty, než poslal na branku své dělo Tůma a bylo to 2:1. Martinice byli stejně jako v osmifinále hodně efektivní, za čtyři minuty dal Gereš z další šance na 3:1. Ke konci první půli mohl snížit Gondík, ale Warchal jeho střelu vyrazil. Ve druhém poločase rozhodl o výhře Martinic čtvrtou brankou Vašek 4:1. Poté ještě Lobodický Aupperlee zatřásl břevnem a Martinický Vašek napálil brankáře Damięckiho.
Druhé semifinále mezi Stepanovem a Newcastlem bylo vyrovnanější. Zápas rychle odstartoval dvěmi brankami, ale pak se dlouho nic nedělo. V 5. minutě se po přesném centru spoluhráče nejlépe zorientoval Bilić a přesnou hlavičkou poslal Stepanov do vedení 0:1. O minutu později však míč vybojoval Honey a po samostatném úniku srovnal. V 67. minutě ukázal své mimořádné zkušenosti Petch, který vyškolil jednoho z obránců Strak a opět poslal Stepanov do vedení 1:2. Jenže na to se nemohl dívat Rohan, který překvapivou střelou z 20 metrů poslal zápas do prodloužení. V něm kopal Newcastle penaltu. Míč si postavil nejlepší a nezkušenější hráč v historii MP Marian Kutasko a zdálo se být jasné že se jen zeptá brankáře kam to chce. Jenže Klepiš jeho střelu kryl a to tak posilnilo Klepišovo sebevědomí že poté vychytal i penaltový rozstřel a poslal Stepanov do finále.

V zápase o 3. místo se tedy utkali Newcastle a Lobodice. V prvním poločase měli velkou šanci Lobodičtí, ale Aupperlee sám před brankářem neuspěl. První branka přišla v 77. minutě. To se po nakrátko rozehraném přímém kopu krásnou ranou nemýlil Honey a rozproudil tak trochu taktikou svázaný duel. Lobodice si prohrát nezasloužili a proto bylo srovnání Kursy spravedlivé. Ve 106. minutě se zdálo že je hotovo. To si na centr za obranu naběhl Świerczyński a hlavou poslal Lobodice do vedení. Ve 112. minutě to již neplatilo. Do míče se na hranici pokutového území opřel Raška a tvrdou střelou srovnal. Na penalty vyhráli k překvapení svého manažera hráči Newcastlu.

Finále Stepanov – Martinice nabídlo duel dvou poločasů. Velkým favoritem byli Martinice a jen málokdo čekal takovou kovbojku, po první půli pak asi nikdo. První šanci měl v 6. minutě Stepanov, ale hlavičku Biliće vyrazil s pomocí tyče Warchal. Na druhé straně zahřmělo o dvě minuty později, když se po přesném centru prosadil hlavou Tůma 0:1. O pět minut později pak přidal z voleje branku Pękala 0:2. Muhel mohl snížit, ale ve velké šanci netrefil míč. A jsme zase u proměnování šancí. Martinice měli v první půli tři šance a i tu třetí proměnili. V 44. minutě se po závaru v pokutovém území prosadil Tůma 0:3. Martinice evidentně slavili již v kabině po první půli, jejich manažer již také po třetím gólu vykřikoval něco o tom že je hotovo, nebylo. Hned po pauze se po nedorozumění v obraně Chelsea prosadil Odstrčilík a bylo to 1:3. O čtyři minuty později dokázal přidat druhou branku Pour, navíc ale Stepanov neměl. Trochu deja vu si pak připsal González. Kdysi ve finále proti Stanley mohl v 90. minutě rozhodnout o výhře Martinic, ale nedal. Nyní netrefil brankáře, ale tyč a odmítl tak na chvíli korunovaci. Ta ale nakonec přišla a po závěrečném hvizdu jsme tu viděli hodně emotivní závěr, konec jedné zlaté generace. A nepochybujte že Stepanov bude s těmito mladými hráči za chvíli slavit…

První místo a vítězná rozlučka pro Martinice, druhé pro nadějně přestárlý Stepanov (mix mládí a přestárlých zkušených hráčů) a třetí jako povzbuzení pro Newcaslte, který také prochází obměnou kádru.