18. ročník

Osmifinálové zápasy většinou nabízejí nějaké to překvapení, ale tento ročník je absolutní vyjímkou. Překvapení jsme totiž viděli jen jedno a to postup Sigmy Olomouc, jinak hráli favorité velice dobře.
V úvodním osmifinále narazilo favorizované Burinovo na Steti. V prvním poločase mělo čtyři dobré šance jít do vedení, ale díky Hudákovi proměnilo jen jedinou. Ve druhém poločase to bylo s produktivitou Burinova lepší. Hudák přidal druhou branku a v závěru utkání se prosadil i Kapřík.
Druhé utkání mezi FC Lidojedi a FC Koralovka papírového favorita nenabízel. V prvním poločase to bylo na brankové šance 2:2, ale zatímco domácí hráči zklamali, tak hosty poslal do dvoubrankového vedení Okoński. Ten ve druhé půli ve velké šanci odmítl hattrick a tak Lidojedi brankou Lindenstrutha snížili na konečných 1:2.
Osmifinále mezi Příbramí a Universalem bylo dlouho vyrovnané, bez větších šancí. Až ve druhé půli poslal Příbram tvrdou ranou do vedení Cominges. O tři minuty později pak hlavou pečetil Příbramský postup Kiviluoma 2:0.
Utkání mezi Šonováky a Jerevanem bylo brankově bohaté a hlavně Jerevan dokázal že jeho zápasy zkrátka baví diváky. V prvním poločase byli Šonováci lepší, ale dostali se jen do jedné tutovky, kterou proměnil Fodor. Ve druhé půli dostal Jerevan šanci zahrávat pokutový kop, čehož využil k vyrovnávací brance Kolasiński. Jerevan tak poškádlil favorizovaného hada (pardon ptáka) bosou nohou a za patnáct minut se již svíjel ve smrtelných křečích. Šonováci přidali dvě branky, když se prosadil Vdovîi a Basir. Jerevan ještě snížil po brance Aguilara, ale favorit to nakonec zvládl.

Velkým šlágrem osmifinále byl duel obhájce titulu Shaperu, proti Štěpánovu tedy týmu který se v posledních ročnících vždy pohyboval na špici Martinického poháru. V prvním poločase to byla nuda a neprobrala ji ani branka Štěpánovského Schmidta. Shaper po půli mohutně vystřídal a Jenikovi jeho tah vyšel. V 49. minutě srovnal na 1:1 Meeert. Štěpánov trpělivě čekal na své šance a když přišli dvě, tak je obě proměnil. Autory branek byli Volejník a Muhel. A protože odmítl snížit Rimkus, či lépe řečeno se vyznamenal brankář Klepiš tak postoupil Štěpánov.
Šesté osmifinále a překvapení na účet favorita Internationalu, který podlehl Sigmě. V prvním poločase měl International jednu velice dobrou možnost skórovat, ale Świerczyński ji nedal. To na druhé straně uspěl Szomolányi a dříve než se z toho stačili hráči Internationalu vzpamatovat tak přidal druhou branku Gorgoń. Świerczyński snížil, vyrovnat mohl Kohandsal, ale hlavou minul.
Předposlední osmifinále nabídlo duel mezi Vikingem Děčín a Titanem. Titan kdysi patřil na špici, ale tento zápas jeho manažer Jaroslav Tomeček doslova vypustil, základní sestava nebyla nic moc. První poločas rozhodl. Viking měl pět dobrých šancí skórovat a vedl po dvou brankách Digernese a jedné Bøhlera 3:0. Ve druhé půli přidali další branky Laudrup a hattrickem se blýskl Digernes. Až poté dostal Titan šanci zápas, aspoň trochu zkorigovat. Prosadil se Uhlárik.
Bohemka proti Prostějovu to bylo poslední osmifinále a hrálo se jako klasický zápas vyřazovací fáze, hlavně opatrně. A přitom mohl jít Prostějov v úvodu utkání do vedení, ale Motejl hlavou minul. V 44. minutě zaváhal brankář Prostějova, Vilbaste který špatným odpopem nabídl branku do šatny Hanychovi. Z toho se Prostějov neoklepal. Za Bohemku mohl potvrdit vítězství Páleník, ale vysoko přestřelil. Druhou branku přidal v 69 minutě Hutagalung.

Úvodní čtvrtfinále nabídlo duel Bohemky a Burinova. Bohemka měla první šanci, jenže Hanychovu střelu vyrazil Gróf na rohový kop. Tento hráč byl velmi aktivní a tak nebylo divu že to byl on kdo poslal své barvy v 42. minutě do vedení. Z kraje druhé půle přidal druhou branku Pivko a bylo hotovo. Burinovo bylo hlavně v prvním poločase vyrovnaným soupeřem, ale žádnou větší šanci si nevypracovalo.
Ve druhém čtvrtfinále zaskočila favorita z Děčína Koralovka, alespoň tedy v úvodu utkání. Ve 2. minutě poslal Koralovku do vedení Okoński. Viking duel otočil za dvě minuty. Ve 12. minutě srovnal Sønstebø a jen o minutu později poslal Děčín do vedení Digernes. Zápas mohl definitivně rozhodnout Sigurgeirsson, ale trefil jen tyč. V 52. minutě pečetil výhru Vikingu Děčín Erlandsen, poté se již zápas jen dohrával.
Třetí osmifinále a prokletí Příbrami, která opět nedokázala přes čtvrtfinále projít, vyřadila jí Sigma. V prvním poločase se hrál opatrný fotbal. SIgma šla do vedení v 21. minutě, kdy se hlavou prosadil Szomolányi. Ve druhém poločase předvedla Sigma festival zahozených šancí. Pecko minul, Szomolányi nedal penaltu a v závěrečné šanci nedal Dolan. Příbram jako favorit za celý zápas nevystoupila ze svého stínu a spíše než se Sigmou bojovala sama se sebou. Když tým v zápase ani jednou nevystřelí na branku, nemůže vyhrát.
Závěrečné čtvrtfinále nabídlo duel Šonováků proti Štěpánovu. Při normálních okolnostech by byli mírnými favority hráči Ptáků Šonováků, ale vzhledem k upnutí týmu k lize a případnému postupu do Synot ligy (nakonec to v posledním zápase nevyšlo, škoda hráli přitom doma….) a tomu že manažer Štěpánova Václav Novák nasadil to nejlepší tak byli velkými favority právě Štěpáni. Do zápasu vlétli rychle, ale Kováčik v první minutě netrefil ani míč. Poté se hra uklidnila a až do osudné 67-68 minuty se nic nedělo. V této době ale dvakrát udeřili hráči Štěpánova. Nejdříve se prosadil střelou z první Schmidt a poté o minutu později po krásné kombinační akci Kováčik. Za Šonováky vykřesal jiskřičku naděje snížením Kramár, to však odmítl třetí brankou v 83. minutě Čakovský.

Semifinále mezi Bohemkou a Štěpánovem mělo být papírově vyrovnané, ale nebylo. Štěpánov v minulých ročnících často prospal první půli, ale tady si přivstal včas. Nejdříve se v 9. minutě prosadil Kováčik a již o tři minuty později Špulák. Bohemka se poté snažila soupeře zatlačit, ale šance chyběli. Ty měli po poločase hráči Štěpánova. V 60. minutě přidal třetí branku Schmidt a debakl poté odvrátilo břevno branky Bohemky, které nastřelil Špulák.
Druhé semifinále se očekávalo možná jasnější, ale opak byl pravdou. Ona Sigma nebyla v semifinále náhodou, již nějaké favority vyřadila, jenže Viking Děčín byl přeci jen nad její síly. Dlouho se hrálo vyrovnané utkání. V 52. minutě měl velkou šanci Děčínský Lotvonen, ale nastřelil jen tyč. O deset minut později již přišla první branka, když se hlavou prosadil Wold. Vyrovnat mohl Szomolányi, ale hlavou minul.

Dva nejdůležitější zápasy mnoho gólů nenabídli. V zápase o 3. místo vyzvala Bohemka Sigmu. Lépe začala Bohemka. V 7. minutě se hlavou prosadil Guilbault a bylo to 1:0. Druhou branku mohl o minutu později přidat McCarren, ale nastřelil jen břevno. Největší šanci srovnat měla Sigma v 29. minutě, ale přímý kop Varpuli vyrazil Estrada. Ve druhé půli mohl pečetit bronz Pivko, ale zbrkle šanci zahodil. Bronzové medaile náleželi zaslouženě stěhujícím se Klokanům z Bohemky (nové sídlo: Havlíčkův Brod)

Finále mezi Štěpánovem a Děčínem slibovalo mnohé, ale hrál se nejhorší zápas celého turnaje. Taktickou podívanou bez šancí, neunesli po prvním poločase diváci, kteří když nic neviděli týmy po poločasovém hvizdu vypískali. Kdo čekal že to bude po půli lepší, tak to o maličko bylo. Opravdový fotbal se však hrál jen posledních 20 minut. V 72. minutě se po kombinaci dostal k míči úplně sám před brankářem Hulpio, jenže nemotorně podklouzl a bylo po šanci. Děčín byl překvapivě směrem dopředu naprosto marný. Svou jedinou tutovku v zápase spálil v 84. minutě hlavičkou mimo Laudrup. Byli to však hráči Děčína kdo v posledním 15 minutách zatlačil soupeře. V 87. minutě, ale přišla jediná branka. V pokutovém území dostal míč mezi dvěma obránci Štěpánovský Benisch, krásnou kličkou se obou dvou obránců zbavil a přesnou střelou k tyči zahájil Štěpánovské veselí.

Štěpánov se stal prvním týmem, který třikrát zvedl nad hlavu Martinický pohár. Druhé místo je největší úspěch pro Viking Děčín, ale dejte na mě že tenhle tým tu jednou vyhraje. Třetí místo si proti Sigmě vybojovala Bohemka.