20. ročník

Osmifinálové zápasy přinesli 2 překvapení na účet favorita. Pojďme ale popořádku. V úvodním osmifinále se utkal Štěpánov proti Internationalu Devils a byl to takový šlágr osmifinále, Velkou šanci poslat Štěpánov do vedení nedal Bilić a tak se poprvé prosadil International a to Krýza. Stejný hráč poté mohl přidat druhou branku, ale Klepiš byl s pomocí tyče proti. Brankovou konstrukci poté nastřelil i Bjelić. V 52. minutě jitž ale stejný hráč hlavou vyrovnal 1:1. International šel i podruhé do vedení, ranou pod břevno se prosadil Šujić 1:2. Štěpánov však měl dva hrdiny. První z nich Bjelić hlavou podruhé srovnal a druhý Klepiš vychytal penalty.
Druhé osmifinále nabídlo duel mezi Červeným Koněm a Universalem. Favorit utkání Kůň prohrával od 12. minuty, kdy se ranou zblízka prosadil Rasiak. Největší šanci srovnat měl v první půli Kun, ale napálil míč jen do břevna. Naopak Universal svou druhou šanci proměnil, povedenou ranou se prezentoval Kalinin 0:2. Kůň již stačil jen snížit, když se po České uličce prosadil Polák Strzemkowski 1:2. Šance na vyrovnání nebyli, naopak mohl předčasně rozhodnout Mechura, ale nestalo se.
Třetí osmifinále mezi Champions Morávia a Shaperem bylo poměrně jednoznačné. Ve 20. minutě otevřel skóre ranou z 25 metrů Bician 1:0. Ve 43. minutě pečetil vedení Ambroziak 2:0. Na hřišti bylo jen jedno mužstvo. Konečnou podobu výsledku dal přesnou hlavičkou Voskovec 3:0.
Čtvrté osmifinále nabídlo duel mezi Newcastlem a BSV Internazionale. Kdo se zpozdil v práci, nebo doma a přišel až na druhý poločas tak rozhodně nelitoval, protože v prvním poločase nebylo k vidění vůbec nic. Všechno to začal v 66. minutě Puffer, který po závaru doklepl míč do sítě a poslal Straky do vedení 1:0. O šest minut později pak stejný hráč napálil míč z voleje a rozjásal Straky podruhé 2:0. Newcastle soupeře šrotoval a ten chvílemi nevěděl kde mu hlava stojí. V 78. minutě se po rohovém kopu dostal ke střele Gullskär a bylo to 3:0. BSV poté neuhlídalo ještě Tuckera, který přidal čtvrtou branku.
Páté osmifinále a další překvapení, tentokrát na účet Lidojedů, kteří padli s Ipswichem. Ti začali dobře, když se v 5. minutě prosadil Jespersen 1:0. Jenže o pět mintu později došlo k nedorozumění v obraně Lidojedů což potrestal Formánek 1:1. Lidojedi vedli i podruhé, ve 21. minutě se hlavou prosadil Dzhurov, jenže Nor také hlavou rychle vyrovnal. Rozhodujcící branka přišla v 31. minutě, kdy se po rohovém kopu prosadil Leśniak 2:3. V další velké šanci poté přestřelil Formánek.
Nejkrásnější zápas celého 20. ročníku to bylo šesté osmifinále mezi Vikingem Děčín a Burinovem. V prvních šancích neuspěli Ingesson a Kapřík. V . minutě se již skóre pohnulo, kdy Viking poslal do vedení povedeným volejem Romu 1:0. Burinovo odpovědělo silnou dvouminutovkou po půl hodině hry. Nejdříve srovnal střelou z deseti metrů Kozák 1:1. Poté se po dlouhém autovém vhazování prosadil Kapřík 1:2 Ve 35. minutě si ale obrana Burinova nepohlídala trestuhopdně volného Laudrupa a ten hlavou srovnal 2:2. Velkou šanci poté nedal Sønstebø, Viking soupeře tlačil a po další hlavičce Laurupa šel do vedení 3:2. V 62. minutě se obrana Burinova opět nepoučila a neobsadila Laudrupa, který dokonal hattrick :2. V další šanci vychal Romu Gróf. Viking nakonec naděloval búra, hlavou se prosadil Thorhammar. Burinovo to nevzdalo a v závěru sympaticky snížilo na konečných 5:3, prosadil se bývalý Viking Mazzocco.
Příbram byla v utkání proti Sigmě vyloženě dominantní. Do vedení jí poslal ve 22. minutě přesnou hlavičkou Kiviluoma 1:0. Srovnat mohl ve druhé půli Jánský, ale trefil jen tyč. To Příbram trestala. V 66. minutě si na přesný centr naběhl Astapenko a bylo to 2:0. Třetí branku přidal po dlouhém autovém vhazování Dróżdż 3:0. Skóre uzavřel střelou z úhlu Anshus 4:0.
Závěrečné osmifinále a duel mezi Bohemkou a Liptovským Mikulášem mohlo výrazně ovlivnit brzké zranění brankáře Bohemky Estrady. V té době již Bohemka vedla, protože se ve 2. minutě prosadil tvrdou ranou k tyči Djurhuus 1:0. Velkou šanci přidat druhý gól měl Hanych, ale zblízka přestřelil. Proti hlavičce Hrabě se poté blýskl náhradní brankář Morel. V 77. minutě napálil míč povedeným volejem Hanych a bylo to 2:0. Za Liptovský Mikuláš ještě snížil Zachar, ale to bylo všechno.

Čtvrtfinále již tolik zábavy a branek nepřinesli, hned dvakrát vyšli střelci naprázdno a třikrát museli rozhodovat penalty.
Opatrnost patřila i k prvnímu čtvrtfinále mezi Štěpánovem a Universalem. Oba týmy si dokázali vypracovat po jedné velké šanci. Za Štěpánov jí nedal Bjelić, kterého vychytal brankář Ječmen. Za Universal zklamal Lebeda, který hlavičkoval vedle. Došlo na penalty a ty pro Štěpánov vychytal Klepiš.
Champions Morávia splnila roli favorita a vyřadila Newcastle. Do vedení poslala Champions tečovaná střela Szydłowskiho 1:0. Velkou šanci přidat druhou branku měl Ambroziak, ale Ashern Straky podržel. V 77 . minutě se o´po povedené akci dostal k přesné střele Karachentsev a začínali jsme odznova 1:1. Remíza vydržela jen dvě minuty, poté hlavou rozhodl Łukaszewicz 2:1.
Favorizovaný Viking shořel na Ipwichi, to bylo velké překvapení! Velkou šanci poslat favorita do vedení měl Bøhler, ale sám před brankářem pálil jen do tyče. Ipswich vytěžil z té nuly co hrál absolutně všechno. Špatný odkop brankáře proměnil ve vedení Formánek a Ipswich vedl, aniž by měl byť náznak šance. Viking vlétl do druhé půle a byl za to odměněn vyrovnávací brankou Theodórssona 1:1. Jenže poté to byla i nadále bída. V penaltách byl šťastnější Ipswich.
Utkání bez velkých šancí mezi Příbramí a Bohemkou nudilo všechny přítomné. První střela na branku v 83. minutě byla spíše k smíchu. A tak byl hrdinou utkání Bohemácký Estrada, který chytil dvě penalty a poslal Bohemku do semifinále.

Takhle jednoznačné jsme úvodní semifinále mezi Štěpánovem a Champions Moravia rozhodně nečekali. Po 12. minutě poslal Moravii po rohovém kopu do vedení Voskovec 0:1. Stejný hráč mohl o čtyři minuty později navýšit skóre, ale minul, Ve 40. minutě to již dokázal a přesnou hlavičkou navýšil vedení 0:2. Razítko na postup Morávie dal třetí brankou Saganowski 0:3.

Druhé semifinále mezi Ipswichem a Bohemkou nabídlo gólovou přestřelku. Do vedení šla Bohemka. Hanych vypíchl míč obránci, kličkou obešel dalšího a poté přesnou ranou skóroval 0:1. V 16. minutě bylo srovnáno, přízemní střelou se prosadil Čakovský 1:1. Klokany mohl poslat do vedení Guilbault, ale napálil jen břevno. Ipswich byl neskutečně produktivní, ze své druhé šance vytěžil díky Formánkovi druhý gól 2:1. V 70. minutě se mezi dvěma obránci dostal ke střele Tarpodei a srovnal 2:2. Bohemka byla lepší. V prodloužení pálil do tyče Nedelcu. A poté měla i Estradu, který vychytal penalty a poslal Klokany do finále.

Zápas o 3. místo rozhodl Bosensko-Černohorský útok Štěpánova, poté již Ipswich jen snížil. V 11 . minutě se po vyhraném osobním souboji dostal k míči Bilić a povedeným obloučkem skóroval 1:0. O minutu později poté přidal po závaru v pokutovém území druhou branku Bjelić 2:0. Ipseich díky Siqueirovi aspoň snížil, ale Štěpánov byl lepší. V dalších šancích ještě mohli navýšit vedení Bjelić a Kováčik, ale nestalo se.

Ve finále se utkali Champions Moravia proti Bohemians Praha 1905. Favoritem byla Moravia, ale do vedení šla Bohemka. Ve 12. minutě se přízemní střelou z devíti metrů prosadil Adamski 0:1. Vedení Klokanů vydrželo přesně čtrnáct minut. Poté si na přesný centr naběhl Łukaszewicz a hlavou srovnal 1:1. Velkou šanci měl Szydłowski, ale současně s Estradou přehodil i branku Bohemky. Bohemians nestíhali uhlídat náběhy Łukaszewicze a to jim bylo osudné. V 61. minutě Łukaszewicz hlavou rozhodl 2:1. Pojistku odmítl Estrada, který vychytal střelu Dąbrowskiho. Srovnat mohl hlavou Djurhuus, ale Champions podržel skvělým zákrokem Bienik.

Jubilejní 20. ročník vyhrála Champions Moravia, která se turnaje účastnila teprve podruhé. Velký smutek zastihl tábor fanoušků Bohemians, kteří padli podruhé ve finále. Časem to myslím bude Bohemka brát jako velký úspěch. Třetí místo je podle mě maximum pro Štěpánov, který může velebit penaltové rukavice Klepiše.

Statistiky

Osmifinále

TJ Štěpánov 1932 – International Devils 3:2 (0:1)

FC Viking Děčín – TJ Burinovo 89 5:3 (3:2)[Football Arena]
Branky: 9 Romu 35, 39 a 62 Laudrup 85 Thorhammar – 30 Kozák 31 Kapřík 90 Mazzoco
Diváci: 14 262

FC Barclays Příbram – SK Sigma Olomouc B 4:0 (1:0) ( [Football Arena]
Branky: 22 Kiviluoma 66 Astapenko 72 Drozd 83 Anshus –
Diváci: 11 605

Bohemians Praha 1905 – FC L. Mikuláš 2:1 (1:0) [Football Arena]
Branky: 2 Djurhuus 77 Hanych – 81 Zachar
Diváci: 14 914