22. ročník

Osmifinálové zápasy 22. ročníku Martinického poháru přinesli nejedno překvapení.

V prvním se utkali Lidojedi proti Newcastlu. Lidojedi vedli po brance Bogmana 1:0. Na konci prvního poločasu navíc po faulu Blakea proměnil pokutový kop Wellem 2:0. Druhý poločas patřil Newcastlu. Naaktgeboren orazítkoval břevno, ale Möttö v 83. minutě snížil na 2:1. Žádnou další šanci jsme již však neviděli.
Ve druhém utkání nastoupilo Burinovo proti Červenému Koňi. Burinovo šlo do vedení v 16. minutě když se v závaru v pokutovém území nejlépe zorientoval Mášik a propálil vše před sebou 1:0. Burinovu se zranil Zivcák, ale nezdálo se že by to jejím hráčům ubralo na kvalitě. Druhou branku přidal v 44. minutě po velké chybě a to podklouznutí obránce Kapřík 2:0. Další šanbci měl ve druhém poločase Mazzoco, ale těsně minul. Pak se probral Červený Kůň a děli se věci. V 73. minutě prošel obranou soupeře Kubát a střelou do protipohybu brankáře snížil na 2:1. V 83. minutě vyrovnal přesnou střelou po odraženém míči Malec. Prodloužení vítěze neurčilo a tak došlo až na penalty. V nich měli více štěstí hráči Burinova.
Sigma nastoupila proti stále silnější Kopřivnici a dost se zapotila aby postoupila. Kopřivnice tam měla věkový průměr 21 let takže za pár sezón se můžeme těšit! Favorit z Olomouce vedl po nečekané hlavičce Jánského 1:0. Kopřivnice vyrovnala v 21. minutě kdy se hlavou opřel do stříleného centru Tomašec 1:1. Olomouc přesto mohla první poločas vyhrát, ale Dolanovi scházel krůček k tomu aby míč poslal do sítě. Na začátku druhé půle dala Kopřivnice konkrétně Evaristo druhou branku a schylovalo se k překvapení 1:2. Jenže v 54. minutě vypálil z dvaceti metrů Varpula a začínali jsme od začátku 2:2. Varpula poté nastřelil tyč. Nerozhodlo prodloužení a v penaltách se ukázala větší zkušenost hráčů Olomouce.
Ve čtvrtém osmifinále nastoupilo Hlboké proti Ptákům Šonovákům. Hlboké vedlo od 28. minuty, kdy se prosadil Smith 1:0. Velkou šanci potvrdit vedení měl Quintas, ale brankář byl proti. největší šanci Šonováků na vyrovnání spálil Lepeška a tak se z postupu radovali hráči Hlbokého.
Páté osmifinále a duel, který by mě jako diváka odrazoval natolik že bych musel bych velkým příznivcem jednoho z týmu abych na něj vyrazil. Pačo přivítalo Bohemku a jelikož oba vyznávají defenzivní fotbal tak se dalo čekat že se nebude na co dívat. Ve 42. minutě přece jen vytrhl diváky z letargie Hanych, který vyškolil obránce a poslal Bohemku do vedení 0:1. V 55. minutě pak potrestal chybu obrany Pača Martinický 0:2. Pak už jen zaujal tvrdý faul Reillyho z Bohemky, který byl absolutně mimo a znamenal ve vyřazovací fázi nevídanou červenou kartu. Ona vůbec to Bohemka hodně brousila. tarpodei si po skluzu zezadu říkal o červenou již v 35. minutě, ale rozhodčí se rozhodl pro žluté napomenutí. Jak by zápas vypadal, kdo ví. Bohemka postoupila zaslouženě.
První překvapení to je šest osmifinále mezi Ipswichem a Liptovským Mikulášem. A přitom favorit tedy Ipswich začal skvěle a ve 3. minutě vedl po ráně Yo-cheonga 1:0. Ve 35. minutě vyrovnal přízemní střelou Rombach 1:1. Ispwich mohl opět vést, ale Azizmohammadi hlavičkoval jen do spojnice tyče a břevna. Ve 47. minutě prošel obranou soupeře Amiri a Mikuláš vedl 1:2. Obrana Ipswiche pořáda někdy den otevřených dvěří. V 83. minutě jí vyškolil dalším sólem Cebula a tak se Mikuláš radoval z postupu.
Universal proti Moravii to bylo sedmé osmifinále. Zápas dvou ofenzivních týmů nezklamal nikoho, tedy kromě poražených. Prvních třicet minut se tu spíše bojovalo UFC než fotbal. Nejdříve se po střetu s protihráčem zranil Nesvačil, který musel střídat. Na druhé straně všem zatrnulo po nárazu Blouzy, ale ten se dal dohromady a Universal střídat nemusel. První branku viděli diváci v 34. minutě, kdy se do centru z rohového kopu opřel z první Ambroziak a výstavní střelou poslal Morávii do vedení 0:1. Universal si k tomu v kabině něco řekl, nejlépe však poslouchal Dürenmatt, který v 46. minutě vyrovnal 1:1. Morávie hrozila Universalu hlavně z centrů a dva z nich také proměnila. Nejdříve dal hlavou na 1:2 Sedlák a poté přidal třetí branku Voskovec 1:3. Snížit mohl Dürenmatt, ale napálil jen břevno. Snížení Kalinina v 90. minutě již nic neměnilo.
Poslední osmifinále mezi Vikingem Děčín a Štěpánovem přineslo největší šok, protože obhájce trofeje nečekaně jasně zamával. První šanci měl Viking, ale Laudrup pálil vedle. To hosté ze Štěpánova dali hned gól. V 17. mninutě se po nakrátko rozehraném přímém kopu přesnou střelou prosadil Schmidt 0:1. Viking se z toho ani neoklepal a už tekl o dvě branky. Ve 25. mninutě přidal druhý gól tečovanou střelou Puchalski 0:2. Čekali jste tlak Děčína? Ale kdeže. Snažili se to jo, ale člověk by jim dal poslední korunu, jaké to bylo utrpení. Favorita dorazil deset minut před koncem tvrdou střelou Kováčik 0:3.

První čtvrtfinále mezi Lidojedy a Burinovem bylo asi nejlepším zápasem celého ročníku. Lidojedi vstoupili famózně. Ve 14. minutě dal první branku Wieczorek 1:0. O čtyři minuty později navýšil vedení tvrdou střelou Mucha 2:0. Burinovo vrátila do hry chyba brankáře, po kter v 31. minutě snadno dorážel do opuštěné branky Vagnozzi 2:1. Lidojedy to tak namíchlo že si ihned vytvořili tlak, který proměnil tvrdou střelou Mucha 3:1. Jenže to trvalo jen dvě minuty a Kapřík snižoval na 3:2. Ve 38. minutě to již zase bylo od vě branky, z dorážky se prosadil Wellem 4:2. Ten mohl přidat i pátou branku, ale brankář byl proti. V 68. minutě dokonal búra Wieczorek 5:2. Burinovo ještě bojovalo. Mášik snížil na 5:3 a poté měl i další šanci, jenže postup Lidojedů již neodvrátil.
Sigma nastoupila proti Hlbokému a zápas neměl mít jasného favorita. Sigma zaujala ve 30. minutě, kdy manažer Václav Novák mladší vystřídal hned pět hráčů. Nesehranosti využil Quintas, který ve stejné minutě poslal Hlboké do vedení 0:1. Ve 40. minutě vyrovnal ranou z úhlu Kivinurm 1:1. O výhře Sigmy rozhodla 51. minuta, kdy se po chybě obrany Hlbokého prosadil Varpula 2:1. Velkou šanci vyrovnat měl v 88. minutě Hreus, ale na brankáře si nepřišel.
Třetí čtvrtfinále mezi Bohemkou a Liptovským Mikulášem nabídlo hlavně v prvním poločase spoustu nepřeností. V 52. minutě chyboval brankář Bohemky Antar což potrestal překvapivým lobem Joven 0:1. Razítko na postup dal v 90. minutě hlavou Koubský.
Možná i předčasné finále to bylo poslední čtvrtfinále mezi Morávii a Štěpánovem. První šanci měl Štěpánov, ale Pour nastřelil brankáře. Ve 40. minutě se hlavou prosadil van Tamelen a byla to jediná branka utkání 1:0. Navýšit vedení mohl Židlický, ale trefil jen spojnici tyče a břevna. Na druhé straně trefil brankovou konstrukci Abrantes.

Obě semifinále byla výsledkově zcela jasná. Hlavně u prvního tedy zápasu Lidojedi – Sigma se to nečekalo. Sigma vedla od 25. minuty, kdy se nepovedeným centrem nečekaně prosadil Jánský 0:1. Ve 30. minutě vyškolil jednoho z obránců Adámik a poté i přesně vypálil 0:2. Největší šanci Lidoejdů spálil Mucha, jehož nadvakrát vychytal nejelpší brankář tohoto ročníku Kwieciński. Třetí branku přidal v 57. minutě Jánský 0:3.

Druhé semifinále a konec jednoho snového příběhu. Mikuláš si asi sáhl na dno, protože mu zápas proti Champions Moravia absolutně nevyšel. Morávia před svou úvodní brankou spálila dvě tutovky. První Łukaszewicz, druhou Ambroziak. Až v 39. minutě využil nedorozumění obrany Ambroziak a poslal favorita do vedení 0:1. To ve 47. minutě navýšil přesnou hlavičkou van Tamelen 0:2. O dvě minuty později bylo po jedho další přesné hlavičce hotovo 0:3.

Zápas o 3. místo nabídl duel Lidojedů a Mikuláše. Lidojedi vedli od 6. minuty, kdy obrana nepohlídala Salamakise 1:0. Liptovský Mikuláš mohl srovnat z penalty, jenže Kędzierski ji neproměnil. V 49. minutě přidal i s přispěním teče bránícího hráče druhou branku hrdina utkání Salamakis 2:0. Další tutovku měl Wieczorek, ale v jasné šanci přestřelil. V 66. minutě přišla zápletka, snížil Prukała. Lidojedi byli lepší, od třetí branky zachránil Mikuláš při šanci  O’Mahonyho brankách Grochal.

FInále mezi Sigmou Olomouc B, nejpříjemnějším překvapením turnaje a Champions Morávia mělo jasného favorita a také tak dopadlo. Ve 35. minutě si na přesnou přihrávku naběhl Voskovec a poslal Morávii do vedení 0:1. Sigma odehrála skvělé finále, ale nebylo jí přáno. Varpula branku těsně minul, Kouteses sám před brankářem uklouzl a bylo po šanci. Na druhé straně neuspěl Kopacz. V 68. minutě byl sám před brankářem Olomoucký Dolan, jenže přestřelil. van Tamelen na druhé straně trefil tyč. O výhře definitivně rozhodl v 90. minutě přesnou hlavičkou Voskovec. Ve 35 letech hrdina finále 22. ročníku.

Středeční Martinický pohár již podruhé vyhrála Champions Moravia. 2. místo je největším úspěchem největšího překvapení turnaje Olomoucké Sigmy. 3. místo je důkazem zvedající se kvality Lidojedů.

Osmifinále

FC Lidojedi – Newcastle United FC 2:1 (2:0)
Branky: 27 Bogman 44 Wellem – 83 Möttö
Žlutá karta:  Blake
Červená karta: –
Diváci: 8 557

TJ Burinovo 89 – Červený Kůň 3:2 po p. k. (2:0)
Branky: 16 Mášik 41 Kapřík – 73 Kubát 83 Malec
Žlutá karta: –
Diváci: 10 622

SK Sigma Olomouc B – 1.FC Kopřivnice 3:2 po p. k. (1:1)
Branky: 11 Jánský 54 Varpula – 21 Tomašec 46 Evaristo
Diváci: 10 793

TJ Spartak Hlboké – FC Ptáci Šonováci 1:0 (1:0)
Branky: 28 Smith
Žlutá karta: Douda –
Diváci: 12 633

FC PAČO – BOHEMIANS PRAHA 1905 0:2 (0:1)
Branky: – 42 Hanych 55 Martinický
Žlutá karta: – 35 tarpodei
Červená karta: – 83 Reily
Diváci: 10 896

Ipswich Town FC – FC L.Mikuláš 1:3 (1:1)
Branky: 3 Yo-cheong – 35 Rombach 47 Amiri 82 Cebula
Diváci: 13 763

Universal AC – Champions Moravia 2:3 (0:1)
Branky: 46 Dürenmatt 90 Kalinin – 34 Ambroziak 56 Sedlák 67 Voskovec
Žlutá karta: – Bician
Diváci: 10 614

FC VIKING Děčín – TJ Štěpánov 1932 0:3 (0:2)
Branky: – 17 Schmidt 25 Puchalski 80 Kováčik
Žlutá karta:  Sigurgeirsson –
Diváci: 9 253

Čtvrtfinále

FC Lidojedi – TJ Burinovo 89 5:3 (4:2)
Branky: 14 a 68 Wieczorek 18 a 32 Mucha 38 Wellem – 31 Vagnozzi 34 Kapřík 74 Mášik
Diváci: 9 372

SK Sigma Olomouc B – TJ Spartak Hlboke 2:1 (1:1)
Branky: 40 Kivinurm 51 Varpula – 30 Quintas
Žlutá karta: – Póč
Diváci: 10 439

BOHEMIANS PRAHA 1905 – FC L.Mikuláš 0:2 (0:0)
Branky: – 52 Joven 90 Koubský
Diváci: 12 609

Champions Moravia – TJ Štěpánov 1932 1:0 (1:0)