25. ročník

Osmifinálové zápasy byli hodně vyrovnané a nabídli i překvapení. V prvním z nich nastoupil Liptovský Mikuláš proti Ptákům Šonovákům. Mikuláš šel na konci prvního poločasu do vedení, když se z dorážky prosadil Silva. Vyrovnání zařídil Bogman, jehož střelu ještě nešťastně tečoval jeden z obránců. Šonováci měli ve druhém poločase dvě obrovské šance rozhodnout, ale Kloze i Barana vychytal skvělými zákroky brankář Grochal. Druhou branku tak dali Šonováci až v prodloužení. V 94. minutě se ranou z úhlu prosadil Kloz. Mikuláš díky Streckerovi srovnal a tak rozhodovali penalty. Po nich se radovali Ptáci Šonováci.
Ve druhém zápase byla Kopřivnice jasným favoritem proti Havířovu. Roli favorita potvrdila již v prvním poločase. Nejdříve se v 17. minutě s pomocí teče obránce prosadil Oltavaro a jen o šest minut později přidal druhou branku hlavou Ingason. Havířov se zmohl jen na snížení, které zařídil dalekonosnou ranou Chromý. Střelu Baranowskiho vychytal skvěym zákrokem Kopřivnický brankář van der Struik.
I ve třetím osmifinále rozhodl již první poločas. Stochov se utkal proti Bohemce a začal velice dobře. Ve 36. minutě ho do vedení poslal přesnou hlavičkou Al-Baker. Bohemka měla jinou hvězdu. Nejdříve v 41. minutě chyboval brankář Cesnek, který neudržel lehký míč a nabídl branku Hanychovi. Stejný hráč poté v 43. minutě skóroval s pomocí teče bránícího hráče. Ve druhém poločase měl šanci Stochovský Kot, ale neuspěl.
Osmifinále mezi Newcastlem a Burinovem se rozhodovalo až v závěru. Jedinou větší šanci zápasu měl do t doby Newcastle, ale Naaktgeboren hlavičkou trefil jen břevno. V 87. minutě se z druhé vlny dostal k míči Mášik a stejný hráč přidal o minutu později lahůdkovým obloučkem druhou branku.
Zápas mezi Červeným Koněm a Universalem zklamal, protože jsme viděli jen jednu branku. V 57. minutě ji po odraženém míči vstřelil Karchin. Universal měl jen jednu výraznější šanci, ale Mignot trefil jen nohy vyběhnutého brankáře.
Největším překvapením se dá bezesporu prohlásit postup Králů z Martinic na úkor Internationalu Devils. International začal dobře. Kościesza a Dobrowoslki měli první šance, ale jednomu chyběl krok a druhý ve vyložené pozici netrefil míč. martinice měli tradičně jen jednu osobnost. Tůmovu střelu nejprve vytěsnil brankář Lönnblad a poté ho zachránilo břevno. O pět minut později to Tůmu a spol. mrzelo. Hlavičkou se prosadil Krýza a International vedl. Vyrovnání zařídil v 48. minutě prudkou střelou do horního rohu branky Farkaš. Postup zařídil nečekaný hrdina. Klimek do základu nepatří, ale svou formou zaujal trenéra a v 62. minutě přesně mířenou střelou rozhodl.
Hlboké se utkalo proti Prostějovu. První šanci mělo Hlboké, ale Qiuntasovu střelu chytil Dydovicz. V 18. mninutě padla první branka utkání. Mezi třemi obránci se prosadil Horáček a svou střelou poslal Prostějov do vedení. Za Hlboké mohl vyrovnat Selves, ale těsně minul. Potvrdit náskok mohl Vincze, ale jeho hlavička skončila na břevně. A pak přišli dvě minuty a Prostějov se složil. Nejdříve v 68. minutě hlavou vyrovnal Selves a o dvě minuty později prošel volně zkoprnělou obranou Sassenroth a přidal druhou branku 2:1. Stejný hráč poté přidal v 89. minutě pojistku. Nakonec to mohl být debakl, ale Hreusův lob skončil těsně nad.
Zápas mezi Yorkshirem a Děčínem byl velice očekáván a bavil od začátku do konce. V prvním poločase ale hrál pouze Děčín a zaslouženě vedl. Nejdříve v 26. minutě chyboval brankář Lach a Óskarsson to měl velice jednoduché a o minutu později přidal druhou branku Sønstebø. Pelikán měl Yorkshire na lopatě, jenže ti z ní po hodině hry rychle sklouzli. Nejdříve se v 60. minutě ranou zblízka prosadil Kawalec a o tři minuty později srovnal Cecík. Děčín se z toho probral v 78. minutě šel po odraženém míči a střele Sigurgeirssona opět do vedení. Čtvrtou branku přidal obloučkem Thorhammar a přesto bylo drama. V závěru využil chybky brankáře Warduma Bäumelt, ale to bylo vše.

Čtvrtfinále nabídlo další vyrovnané souboje. Ono na tento ročník bude hodně vzpomínat jako na vyrovnaný ročník. Aby tu zápasy vyřazovací fáze byli o 3 a více gólů to fakt ne. V prvním čtvrtfinále vyzvali Ptáci Šonováci Kopřivnici a bylo nejasné kdo je favoritem. První šanci měla Kopřivnice, ale Valkai nastřelil jen brankáře Gravata. Ve 24. minutě již uspěl hlavičkou Pomeje a Kopřivnice vedla. Trvalo to pět minut než se tečovanou střelou prosadil Koza. O postupu Šonováků rozhodla přesná hlavička Lepešky z 65. minuty.
Jeden zápas osmfinále nabídl jen jednu branku a i čtvrtfinále mělo jeden takový duel. Bohemka hrála s Burinovem a po odchodu ze stadionu fanoušci Klokanů kručeli že kdyby manažer Rauerinho v závěru nestřídal že mohli postoupit. Vyrovnaný zápas velké šance nenabídl. V 89. minutě poslal Rauerinho do hry tři mladíky a ve stejně minutě se prosadil Mazzocco. Jestli je z toho můžeme vinit? Těžko říct…
Třetí čtvrtfinále mělo být jasnou záležitostí Červeného Koně proti Králům z Martinic, kteří však favoritovi nečekaně hodně zatopili a bylo velice blízko dalšímu překvapení. Martinice byli v prvním poločase zcela vyrovnaným soupeřem a co víc měli i nebezpečnější šance. Nedjříve střílel nebezpečně Včela, ale Kańkowskiho nepřekvapil. V 44. minutě však již po dlouhém autu skóroval. V Kabině muselo dojít k velkému mytí Koňských hlav, protože do druhého poločasu nastoupilo jiné mužstvo. V 46. minutě se po nedůrazném odkopu obrany opřel do míče Kübler a vyrovnal. O pět minut později přidal druhou branku hlavou Cucerov. Martinice ale nehledali ručník a vrátili se do zápasu. O čtyři minuty později vyrovnal Havlena. V 61. minutě prožila malou osobní tragédii Martinická legenda Tůma, který ze třech metrů neuvěřitelně hlavou minul prázdnou branku. V 81. minutě rozhodl po rohovém kopu hlavou Kupiec.
Hlboké v posledním čtvrtfinále Děčínu pořádně zatopilo pod kotlem a odehrálo více než vyrovnaný zápas. Všechno to začal v 1. minutě Selves, kterému chyběl jen krok aby favorita šokoval hned v úvodu. Ve 20. minutě se připomněl Děčín, ale střelu Laudrupa kryl s pomocí tyče brankář Gomółka. Do poločasového vedení poslal Děčín Sigurgeirsson a to jméno si zapamatujte. Hlboké totiž na soupeře po 50 minutách hry vletělo a zaslouženě duel otočilo. Nejdříve skóroval Selves a poté se po rohovém kopu zblízka prosadil Crawford. Vydrželo to pět minut než na 2:2 srovnal Sønstebø. Hlboké pálilo šance. Selvesovu střelu vytěsnil jeden z obránců, Quintas hlavičkoval jen těsně vedle. A pak přišel šok. V 79. minutě převedl velký kiks Gomółka a nabídl lehkou branku pro Sigurgeirssona. Hlboké aspoň díky hlavičce Hreuse dokázalo vyrovnat. Hlavní hvězdou zápasu ale byl Sigurgeirsson, který ve 115 minutě po samostatném úniku rozhodl.

Semifinále nabídli nastavení a hodně branek. V prvním z nich přivítali Šonováci Burinovo. Všechny branky padli v první polovině prvního poločasu. Již ve 2. minutě skóroval hlavou Burinovský Mazzocco. V 11. minutě vyrovnal po chybě obrany Burinova Koza. Ve 22. minutě poté přidal druhou branku krásným obloučkem Lepeška. To vydrželo jen minutu než se po pěkné kombinaci a krásném obloučku přes brankáře radoval Barański. Oba týmy poté měli jednu šanci na rozhodnutí. Minevovu střelu vyrazil Burinovský Cataramă na roh. Stejně dopadl pokus Zivcáka. V penaltovém rozstřelu opět kouzlil Šonovácký Gravato a svůj tým poslal do finále.
Krásné semifinále mezi Červeným Koněm a Pelikánem Děčín nabídlo 7 branek. Lépe začal Kůń. V 9 minutě prošel obranou soupeře Kübler a poslal Koně do vedení. Vedení vydrželo jen dvě minuty do přesné střely Sønsteba. Skóre se rychle měnilo. Ve 14. minutě přidal druhou branku Děčína ranou z úhlu Óskarsson. Ve 28. minutě vyrovnal na 2:2 Strzemkowski. Poté zachyboval Wardum, ale Štika to nedokázal potrestat. V 63. minutě opět vedl Děčín. Přesnou hlavičkou se prosadil Laudrup. Srovnat mohl o čtyři minuty později Odobescu, ale proti jeho hlavičce si napravil reputaci Wardum. V 82. minutě však již hlavou mířil přesněji a šli jsme do prodloužení. V něm měl Děčín dvě tutovky. Thorhammarovu hlavičku vyhlavičkoval z brankové čáry jeden z obránců. Laudrup hlavou napálil míč jen do brankové konstrukce. A tak na druhé straně trestal ve 113. minutě hlavičkou Kupiec.

Zápas o 3. místo byl třeba pro mě obrovským zklamáním. Utkali se v něm Burinovo a Pelikán Děčín. Přístup Děčína a jeho manažera ale musel zklamat všechny nezaujaté fanoušky. Ano tento tým bavil celou vyřazovací část, v jeho zápasech padalo vždy hodně branek, jenže po prohře v semifinále jsme se vlastně dozvěděli že Děčín chtěl jen titul a zápas o třetí místo odehráli mladíci takže šla kvalita o 34 dolů. Jako by cenný kov z takového turnaje nebyl cenný. Na druhou stranu je hezké mít vždy jen ty nejvyšší cíle a Děčín je má vždy oprávněně. Trochu mě to přesto připomnělo hokejovou Kanadu, až na to že ta by ten zápas o 3. místo odchodila, což se o Děčínských mladíčcích rozhodně říci nedá, ale naději neměli. Pojďme ale k zápasu. Ze všech mladíčků Děčína nejvíce zaujal 17 letý Heřman Klouček. Proti robustním spoluhráčům jako jsou Thorhammar, Sønstebø a dalších opory sice vypadá, když si svlékne dres jako sešlapaný rýč, ale s míčem to umí parádně. I mladíci hráli na nakopávané míče a v 18. minutě přetavil Klouček jeden z centrů ve vedení Děčína. O šest minut později pot jeho pokus jen těsně minul branku. Opět to bylo hlavou. Ve 35. minutě srovnal přesnou střelou Waterschoot. Burinovo rozhodlo v rozmezí 7 minut druhého poločasu. Nejdříve se s pomocí tyče prosadil Çevik a poté se nepovedeným centrem překvapivě prosadil Zivcák. Trochu smolařem pak byl mladý Klouček, který nastřelil tyč.¨

Velké finále nabídlo duel mezi Ptáky Šonováky a Červeným Koněm. V úvodních minutách si hráči zjednávali respekt a tak jden hráč na každé straně skončil v péči lékaře. Hrála se vyčkávaná a to až do 47. minuty. V ní přišla pro Koně první tutovka, ale Cucerova vychytal brankář Gravato. To Šonováci v 71. minutě z první tutovky skórovali prosadil se Vdovîi. O dvě minuty později navíc přidal druhou branku hlavou Lepeška 2:0. V 84. minutě snížil Strzemkowski, ale to už bylo málo.

Martinický pohár získali podruhé fotbalisti Ptáků Šonováků. Druhé místo získal Červený Kůň a třetí místo je největším dosavadním úspěchem pro TJ Burinovo.

Statistiky

Osmfinále

FC L. Mikuláš – FC Ptáci Šonováci 2:3 po p. k. (1:0)
Branky: 44 Silva 112 Strecker – 55 Bogman 94 Kloz
Žlutá karta: –
Červená karta: –
Diváci: 11 737

1. FC Kopřivnice – FK Abarth Havířov 2:1 (2:0)
Branky: 17 Oltavaro 23 Ingason – 62 Chromý
Diváci: 14 437

FC Baník Stochov – Bohemians Praha 1905 1:2 (1:2)
Branky: 36 Al-Baker – 41 a 43 Hanych
Žlutá karta: Kot, Měchura – Teo
Diváci: 12 393

Newcastle United FC – TJ Burinovo 0:2 (0:0)

Diváci: 11 870

International Devils – FK Králové Martinice 1:2 1:0)
Branky: 42 Krýza – 48 Farkaš 62 Klimek
Žlutá karta: Koch –
Diváci: 11 922

TJ Spartak Hlboké – FC Prostějov United 3:1 (0:1)
Branky: 68 Selves 70 a 89 Sassenroth – 18 Horáček
Žlutá karta: Werner – Merola. Masiulis
Diváci: 11 371

Yorkshire – FK Pelikán Děčín 3:4 (0:2)
Branky: 60 Kawalec 63 Cecík 89 Bäumelt – 26 Óskarsson 27 Sønstebø 78 Sigurgeirsson 87 Thorhammar
Žlutá karta: Chromec – Höylä
Diváci: 11 118

Čtvrtfinále

FC Ptáci Šonováci – 1. FC Kopřivnice 2:1 (1:1)
Branky: 29 Koza 65 Lepeška – 24 Pomeje
Žlutá karta: – Valkai, Ingason
Diváci: 13 932

Bohemians Praha 1905 – TJ Burinovo 0:1 (0:0)
Branky: – 89 Mazzocco
Žlutá karta: Hanych – Barański
Diváci: 10 817

Červený Kůň – FK Králové Martinice 3:2 (0:1)
Branky: 46 Kübler 51 Cucerov 81 Kupiec – 44 Včela 55 Havlena
Žlutá karta: Pergner –
Diváci: 12 183

TJ Spartak Hlboké – FK Pelikán Děčín 3:4 (0:1)
Branky: 56 Selves 62 Crawford 88 Hreus – 23, 79 a 115 Sigurgeirsson 67 Sønstebø
Žlutá karta: Werner –
Diváci: 14 398

Semifinále

FC Ptáci Šonováci – TJ Burinovo 3:2 po p. k. (2:2)
Branky: 11 Koza 22 Lepeška – 2 Mazzocco 23 Barański
Diváci: 13 842

Červený Kůň – FK Pelikán Děčín 4:3 po prodl. (2:2)
Branky: 9 Kübler 28 Strzemkowski 82 Odobescu 113 Kupiec – 11 Sønstebø 14 Óskarsson 63 Laudrup
Diváci: 12 922