26. ročník

Tento ročník si budeme pamatovat hlavně jako ročník favoritů, protože moc překvapení k vidění nebylo.

První osmifinálový duel mezi Pelikánem Děčín a Newcastlem United však dlouho k překvapení směřoval. Straky vstoupili do zápasu lépe, jenže Salvovi střela nesedla a z 8 metrů minul Děčínskou branku. O chvíli později střílel z podobné pozice na druhé straně Sigurgeirsson, ale i on minul. Na konci prvního poločasu si Straky vypracovali tlak, míč se odrazil k Naaktgeborenovi a Newcastle senzačně vedl 0:1. Děčín neměl ve druhém poločase dlouho tlak, šance nic… Až v 80 minutě prošel obranou Thorhammar a srovnal na 1:1. V 88. minutě rozhodl o postupu Děčína hlavou Laudrup 2:1.
Velice dramatický byl duel mezi Prostějovem a Martinicemi, ač to tak dlouho nevypadalo. Ráz utkání dal skvělý úvod Prostějova. V 5. minutě napřáhl z 30 metrů ke střele Pisarčík a nádhernou střelou překvapil chrápajícího brankáře Martinic Kirsirse 1:0. Martinice mohli ihned vyrovnat, jenže Poštulka hlavičkoval po krásném centru spoluhráče jen do břevna. Následoval brejk který zakončil střelou ho horního rohu branky Merola 2:0. Definitivně rozhodnout mohl Nikolayev, ale nastřelil jen břevno. Martinice umí kousat i za nepříznivého stavu a to zvlášť pokud je povzbudí rychle vstřelená branka. Centr do pokutového území tečoval jeden z obránců nešťastně pro Prostějov přímo před volného Farkaše, který se nemýlil 2:1. Kromě bojovnosti pak mají Martinice svou žijící legendu. Tůma se dlouho na hřišti víceméně potuloval až v 58. minutě nečekaně napřáhl ke střele z dálky a bylo to 2:2. Martinice se chtěli cpát do dalších útočných akcí, jenže Prostějov je tvrdě ztrestal z brejku, který proměnil ve třetí branku Matolcsy 3:2. Martinice mohli dvakrát vyrovnat, ale Poštulku vychytal brankář Dydovicz a Nyárjas těsně minul.
Třetí zápas mezi Kvasinami a FAC Internacional již překvapení přinesl. Favorit z Kvasin šel do vedení již ve 4. minutě, kdy se hlavou prosadil Voskovec 1:0. Za Internacional srovnal v 19. minutě také hlavou Robinson 1:1. V základní hrací době měli oba týmy po další jedné tutovce. Dokonat obrat mohl Baksteen, ale minul. Na druhé straně pálil Petralia do břevna. Zápas šel do prodloužení ve kterém rozhodl ve 119 minutě přesnou hlavičkou Wai 1:2
Čtvrté osmifinále mezi Ptáky Šonováky a Universalem nabídlo nudný první poločas a strhující závěr Ptáků. V prvním poločase měl jedinou šanci Šonovácký Bogman, ale Atar míč chytil. Když naopak v 51. minutě zaváhal Atar tak ho na brankové čáře zastoupil jeden z obránců. Universal dlouho nebyl vidět až v 62. minutě se dostal do obrovské šance o Dürenmatt, ale nastřelil jen Burkeho. Poté začal hrozit ze vzduchu Kramár. Dva přesné centry spoluhráčů proměnil v 66 a 80. minutě ve dvě branky v síti a Šonováci vedli 2:0. Universal poté rezignoval a další dvě branky přidal Lepeška 4:0.
Červený Kůň si hladce poradil s Mýtem. V 9. minutě vstřelil úvodní branku utkání Štika 1:0. Další šanci měl Zaborowski, ale zastavila ho tyč. Zaborowski tak byl hvězdou až druhého poločasu, kdy se dvakrát prosadil hlavou a rozhodl o výhře 3:0. Snížit mohl Gołębiowski, ale nastřelil jen tyč.
Favorizovaný Yorkshire se proti Stochovu zle natrápil. První šanci zápasu měl po dvaceti minutách hry Cecík, ale brankář Ciemięga vyrazil míč na roh. To Stochov z první akce skóroval. Ve 24. minutě si narazil míč se spoluhráčem Kot a přesnou střelou rozvlnil síť 0:1. Do poločasu srovnal přesnou hlavičkou Cecík 1:1. Úvod poločasu vyšel lépe hráčům Yorkshiru. Přesný centr spoluhráče proměnil ve druhou branku Palacký 2:1. Hvězdou zápasu aspoň tedy ze strany Stochova byl Kot. Ten totiž v 63. minutě, tedy jen o minutu později vyrovnal. Hvězdou Yorkshiru byl naopak Cecík, který v 81. minutě přesnou střelou na vzdálenější tyč branky rozhodl o výhře a postupu Yorkshiru 3:2.
Předposlední osmifinále nabídlo duel mezi Kopřivnicí a Liptovským Mikulášem. Gólový účet utkání začal ve 13. minutě přesnou hlavičkou Tomašec 1:1. Mikuláš hrál s favoritem poměrně vyrovnaný zápas a do poločasu dokázal srovnat, přesnou hlavičkou se prosadil Amiri 1:1. Kopřivnice ukázala ve druhém poločase skvělou efektivitu v zakončení. Z jediné akce udeřil po hodině hry Tomašec a bylo to 2:1. Mendes naopak na druhé straně pálil jen do břevna.
Poslední osmifinále nabídlo duel Burinova a Pača. Zápas to byl od začátku velice zajímavý. V 5. minutě otevřel skóre Burinovský Mazzocco a Burinovo vedlo 1:0. To vydrželo jen minutu, než využil zaváhání obrany Uher a rychle vyrovnal. Burinovo si vzalo vedení zpět ve 14. minutě, kdy se tvrdou ranou pod břevno prosadil ter Leede. Ve 320. minutě provedl manažer Pača Karlos dvě změny v sestavě a ve stejné minutě Pačo díky Uherovi podruhé v zápase srovnalo krok 2:2. Ve 41. minutě Burinovo vedlo potřetí, po kombinační akci se prosadil Mášik 3:2. Dvě velké šance vyrovnat spálil smolař utkání Borowiec. Nejdříve trefil břevno prázdné branky, podruhé míč minul. Na druhé straně mohl rozhodnout Mazzocco, ale nadvakrát ztroskotal na dobrém zákroku brankáře Masłowskiho.

Čtvrtfinále přinesla dvakrát brankový půst a dvakrát bohaté hody.
V prvním čtvrtfinále se utkal favorizovaný Pelikán Děčín proti Prostějovu. Asi si nebudeme nic nalhávat, čekal se trochu ofenzivnější a svižnější fotbal, než jaký nám fotbalisté předvedli. Děčín byl celkově tak trochu skoupý na vstřelené branky, ale bylo důležité že v každém zápase vyřazovací fáze od čtvrtfinále dal vždy o jednu branku více. Zápas proti Prostějovu vyhrál Děčín naprosto zaslouženě, kromě branky měli Děčínsští fotbalisté i tři další tutové šance zatímco Prostějov se zmohl jen na náznaky. První šanci měl Óskarsson, ale jeho střelu zastavila pravá tyč. Stejný hráč si spravil chuť ve 22. minutě, kdy se prosadil tvrdou střelou do horního růžku branky 1:0. Do poločasu mohl navýšit skóre Sigurgeirsson, ale jen o krok míč minul. Laudrupovu střelu pak vychytal brankář Dydovicz.
Druhé čtvrtfinále s jednou brankou obstaral Internacional s Ptáky Šonováky. Jestli se dá hovořit o zaslouženém postupu Děčína, tak tady dle počtu vyložených šancí to bylo naprosto vyrovnané. První velkou šanci měl Koutalianos, kterého v tváří tvář vychytal brankář Šonováků Berke. Šonováci z první tutovky trestali, v 57. minutě se hlavou prosadil Berke 0:1. Druhou branku mohl přidat Kramár, jenže ve vyložené šanci minul branku. Stovnat mohl Robinson, ale i on těsně minul a tak se z postupu radovali Šonovští.
Třetí čtvrtfinále již bylo patřičně dramatické. Červený Kůň v něm trochu překvapivě vyřadil Yorkshire, ale jaká škoda že nehráli na obou stranách nejlepší jedenáctky?! Yorkshire po prvním poločase vedl, když se ve 24. minutě prosadil po závaru ve vápně Frýd 0:1. V 57. minutě srovnal skóre po krásné kombinační akci Kupiec 1:1. Druhou branku Červeného Koně mohl přidat Odobescu, ale hlavičkoval jen do břevna. O tři minuty později se to již podařilo hlavičkujícímu Zaborowskimu 2:1. Zápas měl velký drajv. O dvě minuty později srovnal po individuální akci Bozzolino 2:2. V 73. minutě rozhodl o postupu Červeného Koně tvrdou střelou Štika 3:2.
Čtvrté čtvrtfinále nabídlo duel Kopřivnice a Burinova. Zápas od začátku nenudil, naopak to byl jeden z nejlepších zápasů tohoto ročníku. První šanci mělo Burinovo. Ve 3. minutě hlavičkoval jen do břevna Vagnozzi. To Kopřivnice z první šance udeřila umístěnou střelou se prosadil Tatarka 1:0. Srovnat chtěl Mazzocco, ale jeho střelu vyrazil brankář van der Struik. Ve 28. minutě zvýšil vedení po české uličce Velinský 2:0. Burinovo snížilo již za dvě minuty, přesnou hlavičkou se prosadil Zivcák 2:1. Burinovo vstoupilo do druhého poločasu skvěle. První střelu Barańskiho sice v 47. minutě van der Struik vyrazil, ale na dorážku již byl krátký. V 61. minutě přišel klíčový moment utkání. Krásným volejem se prosadil Evaristo a Kopřivnice opět vedla 3:2. V 75. minutě navíc dostal další přesný míč do běhu Velinský a přesnou střelou zvýšil na 4:2. Snížit mohl Zivcák, ale Kopřivnice podržel skvělý van der Struik.

Semifinále nabídla neskutečný a myslím si i rekordní počet branek, za což mohl duel Kopřivnice s Červeným Koněm.
Prvním semifinále ale byl duel mezi Děčínem a Ptáky Šonováky. Jako by měli Děčínští hráči, nebo manažer Dervish k dispozici kouzelnou berli dědečka Hříbečka (nebo jak to bylo ::D ) a zmrazili ofenzivní plány soupeřů. Prostějov dal Martinicím tři branky v osmifinále, Šonováci ve stejné fázi soutěže Universalu 4, ale proti Děčínu vyšli naprázdno. Zápas to byl podobný duelu Děčína s Prostějovem, jen s Šonováci si jednu tutovku také připravili, což ale bylo zoufale málo, vzhledem k vyšší síle týmu v zápase tristní bilance. První šanci měl Thorhammar, ale Berke opět podržel Ptáky ve hře. V 55. minutě pak vyrazil nebezpečnou střelu Sigurgeirssona. V 84. minutě se zastavil Děčínským fanouškům tep. Brankář Hazard vyrobil neskutečnou minelu, jenže Lepeška místo dorážky do prázdné branky nastřelil jen břevno! Hazard je vůbec zajímavý příběh. To byl takhle v Děčíně brankář Wardum, který vychytal ve čtvrtfinále Prostějov s 0 na svém kontě, ale tím v turnaji skončil, protože se zranil a naskočil z béčka půjčený Hazard, který vychytal dvě čistá konta. V 88. minutě se již dočkal Sigurgeirsson, který se prosadil ranou ze 14 metrů. Druhou branku přidal o minutu později Kwasigroch 2:0.
Druhé semifinále mezi Červeným Koněm (již hrál s tím nejlepším) a Kopřivnicí vstoupí do dějin jako ofenzivní orgie, jak jinak to nazvat. Vše začqal v 6. minutě Velinský, který vymetl šibenici branky Červeného Koně 0:1. Ve 22. minutě si narazil míč se spoluhráči Valkai a bylo to 0:2 Snížit mohl Odobescu, ale van der Struik byl proti. Když dal do poločasu třetí branku Velinský tak se zdálo být hotovo 0:3 Kdo by tehdy tušil že dá Kůň tři branky, ale stejně mu to stačit nebude. Gólman Koně Kańkowski byl skutečnou kaňkou svého týmu, ale občas ho tam nechali obránci ve štychu. Kůň nastoupil do druhé půle odhodlaně. Po čtyřech minutách snížil po kombinační akci Kübler 1:3, jenže o čtyři minuty později přidal čtvrtou branku Ingason 1:4. V 57. minutě snížil hlavou Zaborowski 2:4. Jenže ani ne po deseti minutách tu bylo búro z hlavy Pomejeho 2:5. V 73. minutě ještě snížil Štika na 3:5, ale konečnou podobu výsledku dal v závěru zápasu Ingason 3:6.

Duel dvou zklamaných týmů ze semifinále nabídl duel Ptáků Šonováků a Červeného Koně. První poločas až na jedinou vyjímku nudil. Tou byl přesný centr na hlavě Kramára a vedení Šonováků ve 42. minutě 1:0. Zápas přinesl celkově 5 branek, ale jinak moc šancí nebylo, brankáři byli na obou stranách slabinou. V 62. minutě si narazil se spoluhráčem míč Strzemkowski a přesnou střelou vyrovnal 1:1. V 68. minutě opět vedli Šonováci, ranou z 10 metrů skóroval Douda 2:1. O minutu později již bylo srovnáno, hlavou se prosadil Kupiec. O zisku bronzových medailí pro Ptáky Šonováky rozhodl přesnou dělovkou v 84. minutě Baran.

Velké finále mezi Děčínem a Kopřivnicí sliboval vyrovnaný ofenzivní fotbal, ale toho se fanoušci nedočkali. Zkušenosti hráčů Děčína více vynikali a tak bylo finále překvapivě jednostrannou záležitostí. Kopřivnice vyprodukovala se silou útoku 121 jen jednu střelu na branku a vybrala si v nevhodný okamžik svůj nejhorší zápas v turnaji. První šanci zápasu měl v 5. minutě Sønstebø, ale van der Struik jeho střelu vyrazil. Ve 26. minutě trefil se štěstím střílený centr spoluhráče hlavou Laudrup a bylo to 1:0. Ve druhém poločase Děčín kraloval. Smolařem byl Sønstebø, který napálil míč do břevna. Druhou branku přidal v 66. minutě nikým neobsazený Laudrup a třetí o 8 minut později Johansson. Děčín vyhrál po zásluze 3:0.

Čtvrtý triumf Vikingů, nebo Pelikánů jak chcete. Děčín je nejúspěšnějším týmem dějin Martinického poháru. Kopřivnice byla blízko, je to pro ni podruhé 2. místo, ale jednou se dočká. 3. místo a možná lehké zklamání pro obhájce titulu Ptáky Šonováky.

Osmifinále

FK Pelikán Děčin – Newcastle United FC 2:1 (0:1)
Branky: 80 Thorhammar 88 Laudrup – 45 Naaktgeboren
Žlutá karta: – Naaktgeboren
Červená karta: –
Diváci: 11 937

FC Prostějov United – FK Králove Martinice 3:2 (2:0)
Branky: 5 Pisarčík 7 Merola 61 Matolcsy – 47 Farkaš 58 Tůma
Žlutá karta: –
Diváci: 13 145

Kvasiny United – FAC Internacional 1:2 po prodl. (1:1)
Branky: 4 Voskovec – 19 Robinson 18 Wai
Diváci: 11 515

FC Ptáci Šonováci – Universal AC 4:0 (0:0)
Branky: 66 a 80 Kramár 84 a 89 Lepeška –
Žlutá karta: – Dobiáš
Diváci: 14 198

Červený Kůň – FK Vlci Vysoke Myto 3:0 (1:0)
Branky: 9 Štika 52 a 56 Zaborowski
Diváci: 11 243

Yorkshire – FC Banik Stochov 3:2 (1:1)
Branky: 33 a 81 Cecík 62 Palacký – 24 a 63 Kot
Diváci: 10 979

1. FC Kopřivnice – FC L. Mikuláš 2:1 (1:1)

Čtvrtfinále

FK Pelikán Děčín – FC Prostějov United 1:0 (1:0)
Branky: 32 Óskarrson –
Diváci: 11 130

FAC Internacional – FC Ptáci Šonováci 0:1 (0:0)
Branky: – 57 Kramár
Žlutá karta: – Štefánik
Diváci: 13 189

Červený Kůň – Yorkshire 3:2 (0:1)
Branky: 57 Kupiec 69 Zaborowski 73 Štika – 24 Frýd 71 Bozzolino
Diváci: 10 518

1. FC Kopřivnice – TJ Burinovo 4:2 (2:1)
Branky: 15 Tatarka 25 a 76 Velinský 61 Evaristo – 28 Zivcák 47 Barański
Žlutá karta: Valkai –
Diváci: 16 414

Semifinále

FK Pelikán Děčín – FC Ptáci Šonováci 2:0 (0:0)
Branky: 88 Sigurgeirsson 89 Kwasigroch
Žlutá karta: Silvestre – Baran
Diváci: 10 438

Červený kůň – 1.FC Kopřivnice 3:6 (0:3)
Branky: 48 Kübler 57 Zaborowski 73 Štika – 6 a 33 Velinský 22 Valkai 53 a 87 Ingason 66 Pomeje
Diváci: 11 946