29. ročník

29. ročník přinesl zkompletování zlatého hattricku Kopřivnice, ale pojďme postupně.

V úvodním osmifinále se potkali Hlboké a Antarctis a rozhodně se nečekalo že půjde o tak jednoznačnou podívanou. První velkou šanci měl Hlbocký Spartak, ale Hreus nastřelil jen břevno a pak už hrál jen Český tým. Junek a Kielbovicz zajistili Antarctisu poločasové vedení 0:2. Třetí branku přidal v 62 minutě hlavou Olbort. Debakl Hlbokého pak uzavřel po závaru v pokutovém území Kielbovicz 0:4.
Bohemians už chvíli nepatří mezi favority na celkový triumf, ale přesto je nelze podceňovat. V osmifinále vyzvali Newcastle. Straky vlétli do zápasu jako uragán a po kombinaci kterou zakončil Lane vedli již v první minutě 0:1. Druhou branku přidal na konci prvního poločasu hlavou Kloboučník 0:2. V 67. minutě snížil Johnson a zadělal na drama. To se nekonalo, protože v 90. minutě přidal pojistku třetí brankou Lane 1:3.
Příbram nastoupila proti Universalu a doslova ztroskotala na obranné zdi týmu, který měl v tomto zápase sílu v obraně 120. O výsledku zápasu rozhodla jediná branka Mertlíka z 63 minuty, který svou střelou poslal Universal do čtvrtfinále 0:1.
Druhý gól mohl přidat Šaroch, ale brankář Reus byl tentokrát proti.
Stochov si vzhledem k docela vyrovnané síle obou týmů v zápase docela hladce poradil s Jilemnicí a to již v prvním poločase, ve kterém hráči Stochova svými střelami 2x napnuli síť v brance soupeře. A přitom to mohlo být všechno jinak, kdyby v 11 minutě Jilemnický Martínek hlavou trestuhodně netrefil branku. Stochov šel do vedení v 40 minutě, kdy se po závaru v pokutovém území dorážkou prosadil Brambora 1:0. O tři minuty později pak navýšil vedení přesnou střelou Mineiro 2:0. Jilemnice se mohla zlobit jen sama na sebe. V další velké tutovce nastřelil Kaczmarek jen břevno. To na druhé straně Mineiro zase trestal. V 78 minutě technickým obloučkem zvýšil na konečných 3:0.
Prostějov vyzval Internacional. Ve 20. minutě dostal přesný centr za obranu Matolcsy a přesnou hlavičkou poslal Prostějov do vedení 1:0. Prostějov byl lepší a o dvě minuty později chyběl Zurakovi jen krok k tomu aby nehlídaný před prázdnou brankou navýšil skóre. To se povedlo v 29. minutě Vicnzemu 2:0. Internacional prakticky neexistoval, ale z ničeho nic v 53 minutě snížil. Přesnou hlavičkou se o to postaral Rasouli 2:1. Talk za vyrovnáním se ale nekonal, gólovou pojistku naopak odmítl Vincze, jehož vychytal brankář Lopušný.
Mikuláš měl namále již v osmifinále kde narazil na Kvasiny. V 6. minutě šel do vedení, když se po skvělé individuální akci prosadil Rombach 1:0. V 63. minutě ale vyrovnal Yemelianova a hrálo se odznovu. Prodloužení přineslo více šancí než samotný zápas! V 95 minutě dal Mikuláš branku, když se prosadil Koubský 2:1. Stejný hráč pak ve velké šanci odmítl pojistit postup. Kvasiny se dostali v závěru do tlaku, ale střely Jungera a Heřmana zastavila branková konstrukce.
Pačo vyfasovalo možná trochu nečekaný výklep od Burinova. Burinovo šlo do vedení již ve 3. minutě kdy se ranou z dálky prosadil Vagnozzi 0:1. Vyrovnat mohl Ahmadi, ale nepropálil hradbu těl před sebou. V 17. minutě srovnal Velasquez 1:1. A pak přišla chvíle hvězdného Burinovského útočníka Mazzocca, který vstřelil hattrick a posunul svůj tým do čtvtrfinále. 2x to bylo hlavou a jednou zblízka. Za domácí korigoval jen Ahmadi 2:5
Závěrečným osmifinále byl duel mezi Kopřivnicí a Yorkshirem. První šanci měl Yorkshire, ale Šimeček branku Kopřivnice minul. O minutu později vymetl šibenici Ingason a Kopřivnice vedla 1:0. Druhou branku přidal v 21. minutě hlavou Pomeje 2:0. Na druhé straně mohl snížit Bozzolino, ale přestřelil. Naopak Ingason přidal do poločasu třetí branku 3:0. Ve druhém poločase přidal čtvrtou branku Kopřivnice Oltavaro a stvrdil tak vítězství 4:0.

V úvodním čtvrtfinále se utkal Antarctis s Newcastlem a je nutno dodat že ikdyž byl v zápase mírným favoritem, tak takový výprask se nečekal. První poločas byl poměrně nudný. Oba týmy měli po jedné šanci. Hajný poslal v 33. minutě Antarctis do vedení 1:0. Na druhé straně vychytal Masopusta brankář Fořt. Ve 48. minutě přidal přízemní střelou druhou branku Khameneii 2:0. Po hodině hry poté využil nedorozumění obránců Strak Vodvárka 3:0. Straky to nevzdali ,ale Drábek pálil o minutu později jen do brankáře. To Antarctis vyučoval v produktivitě. Z protiútoku přidal svou druhou branku v utkání dorážkou Vodvárka 4:0. Až poté Tucker o další minutu později alespoň snížil. Antarctis pak svému soupeři dokonce nadělil búra, když se hlavou prosadil Kielbowicz 5:1.
Překvapení se zrodilo v zápase Universalu proti Stochovu. Favorit utkání Universal a jeho manažer Marty opět vsadil na pevnou obranu, ale tentokrát se to nevyplatilo. Skóre zápasu otevřel ve 27. minutě Al-Baker a Stochov po jeho hlavičce vedl 0:1. Universal se o poločasové přestávce nejspíše výborně povzbudil, protože hned z kraje druhého poločasu vyrovnal Hargitai 1:1. Stejný hráč poté v 58. minutě využil nedorozumění obránců Stochova a poslal favorita do vedení 2:1. V 79. minutě Stochov vyrovnal, když se povedenou hlavičkou prosadil Pikl 2:2. V 81. minutě přišla smolná chvilka jinak jistě kvalitního brankáře Universalu Boury. Ten totiž pustil ránu Soschinky, který vystřelil bezmála z třiceti metrů a nečekaně brankáře nachytal v nedbalkách 2:3.
Prostějov vyzval Liptovského Mikuláše a ikdyž byl blízko postupu tak zase skončil stejně jako v poslední době ve čtvrtfinále. Mikuláš šel do vedení ve 12 minutě kdy si obrana Prostějova nepohlídala Palackého který na zadní tyči nikým nehlídaný uklidil míč do branky 0:1. Prostějov měl velké příležitosti skóre vyrovnat. Nejdříve Nikolayev neprostřelil skvělého brankáře Grochala a poté nepropálil hradbu těl před sebou Matolcsy. Prostějovu se nedařilo vytvořit si tlak na vyrovnání, navíc jejich útočná ikona Matolcsy byl po srážce s protihráčem v 74 minutě ošetřován. Je to ale tvrdý chlap a vrátil se zpět, což o pár minut později kvitoval celý Prostějov. V 84. minutě obstřelem kolem obránce vyrovnal na 1:1. V prodloužení byl lepší Mikuláš. Amiriho střela na branku neprošla a Koubský ve 120 minutě hlavičkoval jen do spojnice tyče a břevna. A tak došlo na penalty, po kterých se radovali hráči Liptovského Mikuláše 1:2.
V závěrečném čtvrtfinále se utkalo Burinovo proti Kopřivnici. První velkou šanci měl v 5 minutě Kopřivnický Tomašec, ale nastřelil jen brankovou konstrukci a při dorážce branku minul. Manažer Burinova šetřil kvůli náročnému programu některé opory a poslal je na hřiště až po půlhodině. Velkou šanci měl ve 44. minutě Mazzocco, ale dopadl stejně jako Tomašec. Mario Mazzoco bývá většinou velkou hvězdou zápasu Burinova, ale po tomto zápase mu jistě vedení klubu, spoluhráči, ani fanoušci neděkovali. V 79 minutě totiž fauloval v pokutovém území a kopala se penalta. Tu proměnil Velinský 0:1. Burinovo bylo jako opařené a hned o minutu později inkasovalo ko. Přesnou hlavičkou se prosadil Pomeje. V 86 minutě snížil Barański, ale to již bylo vše 1:2.

První semifinále mělo jasného favorita v týmu Antarctisu. Ousider ze Stochova se držel jen v prvním poločase. První šanci měl Khameneii, ale jeho střela zatřásla břevnem branky Stochova. Stochov mohl zaskočit favorita v 11. minutě, ale Mineiro svou hlavičkou branku nedal. První poločas skončil plichtou, ale ve druhém hrál jen favorit. Hned po návratu z kabin ještě Olbort nedal a branku minul. V 71. minutě již ale zužitkoval přesný centr spoluhráče Opočenský a rozjásal fanoušky Antarctisu 1:0. Výhru a postup stvrdil o 10 minut později druhou brankou Hajný 2:0.
Liptovský Mikuláš proti Kopřivnici i tady jsme měli favorita a opět se překvapení nekonalo. V 9. minutě poslal favorizovanou Kopřivnici do vedení hlavou Tomašec 0:1. Vyrovnat mohl v 45 minutě Rombach, ale sám před brankářem podklouzl a tak ze slibné šance nic nebylo. Přidat pojistku mohl v 47 minutě Ingason, ale hlavičkoval jen do břevna. O dvě minuty později již ale pálil přesně a tak Kopřivnice vedla 0:2. V 74. minutě snížil hlavou Amiri, ale další branku jsme již neviděli a tak se z postupu do finále radovala Kopřivnice 1:2.

Zápas zklamaných týmů mezi Stochovem a Liptovským Mikulášem byl jasnou záležitostí Slovenského týmu. V 5 minutě dostal míč do uličky Joven, utekl obraně a přesnou střelou poslal Mikuláš do vedení 0:1. Vyrovnat mohl prakticky ihned Pikl, ale Grochal proti jeho nebezpečné hlavičce zakročil reflexivním zákrokem. To Mikuláš přenesl hru na druhou stranu, kde si udělal z obrany dobrý den Ogarkov a poslal Mikuláš do vedení 0:2. Ve 13 minutě navíc pálil Nadolski a po nešťastné teči jednoho z obránců Stochova bylo prakticky rozhodnuto 0:3. To odmítal Mineiro, který ve 44 minutě hlavou snížil a vykřesal malou naději na zvrat. Tu utišil krátce po začátku druhého poločasu čtvrtou brankou Rombach 1:4. A to ještě pálil v závěru utkání vedle Koubský.

Finále mezi Antarctisem a Kopřivnicí mělo být pravým vyvrcholením 29. ročníku. Rozhodně se ale nečekalo že bude takto jednoznačnou záležitostí. Antarctis zahrozil ve 36 minutě jako první, ale střelu Hajného vyrazil van der Struik. Kopřivnici stačila v prvním poločase jedna šance na vedení, střelou do horního růžku branku se nemýlil Ingason 0:1. Hned z kraje druhého poločasu pak vyrobil chybu ala Karius brankář Antarctisu Fořt a Velinský přidal snadnou druhou branku 0:2. V 68 minutě hlavičkoval nebezpečně Ingason, brankář Fořt sice míč zázračně vytáhl na břevno, jenže si obránci nepohlídali dorážku a bylo to 0:3. Zmar Antarctisu dokonala hlavička Olborta vedle.

Statistiky

Osmifinále

TJ Spartak Hlboké – FC Antarctis 0:4 (0:1)
Branky: – 34 Junek 44 a 87 Kielbowicz 62 Olbort
Žlutá karta: –
Červená karta: –
Diváci: 14 409

Bohemians Praha 1905 – Newcastle United FC 1:3 (0:2)
Branky: 67 Johnson – 1 Salva 39 Kloboučník 90 Lane
Diváci: 13 386

FC Barclays Příbram – Universal AC 0:1 (0:0)
Branky: – 63 Mertlík
Žlutá karta: Astapenko –
Diváci: 12 917

FC Baník Stochov – FC Jilemnice 3:0 (2:0)
Branky: 40 Brambora 43 a 78 Mineiro
Diváci: 11 355

FC Prostějov United – FAC International 2:1 (2:0)
Branky: 20 Matolcsy 29 Vincze – 53 Rasouli
Žlutá karta: – Gonchar
Diváci: 11 623

FK L.Mikuláš – Kvasiny United 2:1 po prodl. (1:0)

Čtvrtfinále

FC Antarctis – Newcastle United FC 5:1 (1:0)
Branky: 33 Hajný 48 Khameneii 61 a 63 Vodvárka 84 Kielbowicz – 64 Tucker
Diváci: 10 900

Universal AC – FC Baník Stochov FC 2:3 (0:1)
Branky: 46 a 58 Hargitai – 27 Al-Baker 79 Pikl 81 Soschinka
Diváci: 13 811

FC Prostějov United – FK L.Mikuláš 1:2 po p. k. (0:1)

Semifinále

FC Antarctis – FC Baník Stochov 2:0 (0:0)
Branky: 71 Opočenský 81 Hajný
Žlutá karta: Junek –
Diváci: 12 112

FK L.Mikuláš – 1.FC Kopřivnice 1:2 (0:1)
Branky: 74 Amiri – 9 Tomašec 49 Ingason
Žlutá karta: – Valkai
Diváci: 12 600

o 3. místo

FC Baník Stochov – FK L.Mikuláš 1:4 (1:3)
Branky: 44 Mineiro – 5 Joven 7 Ogarkov 13 Nadolski 47 Rombach
Žlutá karta: Al-Baker – Rombach
Diváci: 10 167

Finále

FC Antarctis – 1.FC Kopřivnice 0:3 (0:1)
Branky: – 41 a 68 Ingason 46 Velinský
Diváci: 12 874

Zlatý hattrick pro Kopřivnici. Největší úspěchem Antarctisu je nyní 2 místo a další pódiové umístění pro Liptovský Mikuláš.