30. ročník

Osmifinálové zápasy začal velký šlágr mezi Prostějovem a Burinovem. Prostějovští začali utkání lépe. Ve 23. minutě se po odraženém centru sotal ke střele Vincze a skóroval 1:0. Vedení Českého týmu vydrželo 12 minut než prošel obranou jako nůž máslem Barański a vyrovnal 1:1. Manažer Hronci provedl z kraje druhého poločasu povedená střídání a i tím svůj tým zkvalitnil. Nemělo to být v tomto ročníku poprvé… Přesto pomohla Burinovu k vedení i trocha štěstí. Nepovedený centr Dogotara zaskočil všechny 1:2. Prostějov padl do skepse a v 56 minutě bylo ještě hůř. Po dlouhém autovém vhazování vstřelil třetí branku Zivcák 1:3. Prostějovský prapor držel nejvýše nad hlavou Vincze, který v 78 minutě povedenou hlavičkou snížil 2:3. Pojistku na postup Burinova přidal v 81 minutě Zivcák 2:4.
Newcastle nastoupil proti Štramberku a poměrně nečekaně se na postup natrápil. První velkou šanci měl v 28 minutě Kotouč Štramberk, ale rána Kellyho skončila jen na břevně. Dlouho se hrál vyrovnaný zápas. Až v 55 minutě prošel obranou soupeře Lane a poslal favorita do vedení 1:0. Potvrdit postup mohl Adámek, jenže nastřelil jen břevno.
Antarctis rozdrtil Bohemku. Oba týmy vtrhli do zápasu v ofenzivním stylu, jenže jen Antarctisu zvolené tempo vydrželo, Bohemka časem uvadla. První branku vstřelil v 11 minutě tvrdou střelou Khameneii 1:0. O 6 minut později se do odraženého míče z voleje opřel Junek a Antarctis slavil podruhé 2:0. Bohemka se vrátila do zápasu po rohovém kopu. Ve 26 minutě snížil hlavou Grecu 2:1. Zvýšit vedení mohl ve 34 minutě Olbort, ale vychytal ho brankář Morel. Naopak vyrovnat mohl pár minut před koncem prvního poločasu Grecu, ale sám před brankářem trestuhodně branku minul. Ve druhém poločase již nedal Antarctis Bohemce šanci. V 55 minutě přidal třetí branku hlavičkou Olbort 3:1. Bohemka pak kupila chybu za chybou. Jednu z nich potrestal v 71 minutě Henry 4:1. Pátou branku přidal o další dvě minuty později Opočenský 5:1.
Utkání Stochova proti Paču rychle rozčísla jedna branka po které jsme už žádné další góly neviděli. V 1. minutě se prosadil DangMo a poslal Stochov do čtvrtfinále 1:0. Hráči Pača si mohli nadávat jen sami sobě. Soupeře již za 89 minut do žádné větší šance nepustili a sami měli hned dvě velké šance na vyrovnání. Sigurdsona vychytal brankář Ciemięga a Grochowskiho rána skončila na břevně.
Králové Martinice si v osmifinále proti Smíchovu užili netradiční roli favorita a ne že by jim to zrovna svědčilo! V prvním poločase měl velkou šanci Včela, ale Smíchovský brankář Assauwer zasáhl skvěle. Martinice nebyli lepším týmem a tak přišel šok z čistého nebe. V 51 minutě se nádherně z voleje prosadil Hort a Smíchovská Bohéma nečekaně vedla 0:1. Vedení ji vydrželo přesně 6 minut. Přesná střela Farkaše zapadla k tyči 1:1. Martinice se dostali do ráže a čekalo se která z opor je vysvobodí. Chyba… Obrana Smíchova o dvě minuty později špatně dostoupila mladého Mlynarčíka a ten se stal nečekaným Martinickým hrdinou 2:1. Vedení mohl potvrdit Poštulka, ale napálil míč jen do tyče. V 79 minutě chyběl jen krůček Hortovi k tomu zasáhnout na zadní tyči míč a vyrovnat.
Prvním překvapením tak bylo vyřazení Spartaku Hlbokého od We are Devils. Devils zvolili tradičně urputnou defenzivu a tato taktika vyšla manažeru Dejvisovi na jedničku. Útok Hlbokého si vypracoval jen nějaké malé náznaky, ale žádnou opravdovou šanci. Ve 28. minutě pak o postupu Devils rozhodl přesnou hlavičkou Dobrowolski 1:0.
Kopřivnice nastoupila proti Yorkshiru. V osmifinále a čtvrtfinále nejvíce zaujal Ingason, který nastřílel dohromady 6 branek a stal se hlavní hvězdou vyřazovací fáze. A to branku schoval i do semifinále a finále. V 9 minutě otevřel přesnou hlavičkou skóre utkání 1:0. Ve 20 minutě přidal povedeným volejem druhou branku 2:0. Snížit mohl Duben, ale hlavičkoval jen do spojnice tyče a břevna. O minutu později tedy ve 30 minutě to na druhé straně potrestal další přesnou ranou Velínský 3:0. Kopřivnice vletěla aktivně i do druhého poločasu. Oltavaro nadvakrát neprostřelil ve velké šanci skrumáž těl před sebou. V 67 minutě se po přesné hlavičce dočkal hattricku Ingason 4:0. A to mohl přidat i svůj čtvrtý gól, jenže opět hlavou nastřelil jen brankovou konstrukci a při dorážce branku minul. Inu i mistr tesař…
Závěrečné osmifinále nabídlo duel Mikuláše proti Internacionalu. Internacional měl první náznak a ikdyž se jinak vůbec nedostal do hry tak držel favorita v prvním poločase na uzdě. Z kraje druhého poločasu provedl manažer Internacionalu Koraks 4 střídání a to i klíčových borců. Hodně tak svůj tým oslabil. V 67 minutě se hlavou prosadil Amiri a poslal Mikuláš do vedení 1:0. Druhou branku přidal tvrdou střelou k tyči Marange 2:0.

Úvodní čtvrtfinále mezi Burinovem a Newcastlem nabídlo napínavou podívanou. První branku vstřelil ve 20 minutě Waterschoot a Burinovo vedlo 1:0. Ve 44 minutě tedy krátce před koncem prvního poločasu vyrovnal Adámek na 1:1. V 71. minutě si nechal vzít míč jeden z obránců Burinova, Švorc pak kličkou obehrál dalšího obránce a přesnou střelou poslal Straky do vedení 1:2. Vedení vydrželo Strakám jen 4 minuty než prošel obranou Zivcák a vyrovnal. V závěrečné desetiminutovce nastoupili za Newcastle 3 mladíci a manažer Yabba tak před prodloužením svůj tým hodně oslabil a nejspíš i připravil o šanci na postup. Vítěznou branku vstřelil ve 113 minutě zkušený Zivcák 3:2.
Antarctis proti Stochovu. Antarctis byl zpočátku lepším týmem, ale Stochovu se poté málem podařilo duel otočit. Úvodní šanci zápasu měl ve 4 minutě Opočenský, ale zblízka nastřelil jen brankáře Ciemięgu. Další šanci měl stejný hráč ve 28 minutě a to se již hlavou nemýlil 1:0. Ve 42 minutě srovnal skóre DangMo a bylo to 1:1. V 52 minutě měl stejný hráč další velkou šanci, ale nastřelil jen tyč. Po hodině hry přišel pro Stochov šok. Rána Khameneiiho z 30 metrů totiž skončila za zády zkoprnělého Ciemięgy 2:1. V 69 minutě přidal třetí branku hlavou Opočenský 3:1. Antarctis byl při chuti, v další šanci nastřelil Olbort zblízka tyč. V 89 minutě zahrozil i Stochov, ale proti hlavičce Kelemena zasáhl Fořt.
Králové Martinice nastoupili v papírově poměrně vyrovnaném čtvrtfinále proti We are Devils. První šanci měl v 9 minutě Martinický Farkaš, ale sám před brankářem branku minul. Z kraje druhého poločasu posílil manažer Devils Dejvis útočnou fázi, ale byli to Martinice kdo se prosadili. V 47 minutě přesprintoval všechny obránce Včela a přehodil i vyběhnutého brankáře 1:0. O minutu později jsme mohli začínat od začátku. Tavassoliho střela z voleje, ale trefila brankáře Ķirsise. V 63 minutě přišel rozhodující moment zápasu. Po podklouznutí obránce Devils nezaváhal ve velké šanci Mlynarčík a tento v pořadníku útočník číslo 3 byl opět nečekaným hrdinou Martinic 2:0. pojistku mohl přidal Včela, ale Agüero jeho hlavičku zneškodnil. V závěru zápasu se dostali hráči Devils do velkého tlaku. Po Tavassoliho střele objímali hráči Martinic svého Vendu v brance. V 88 minutě již Gou nadvakrát snížil na konečných 2:1.
Kopřivnice až překvapivě snadno napráskala silnému Mikuláši. První šanci měl v 15 minutě Velínský, ale jeho střela zatřásla jen břevnem. V 19 minutě se již k dorážce dostal Ingason a favorit vedl 1:0. Ve 30 minutě zvýšil vedení povedenou hlavičkou Tomašec 2:0. Není pravda že by Mikuláš na hřišti nebyl na šance byl zápas poměrně vyrovnaný, jenže když co šance Kopřivnice tak to gól… Snížit mohl v 54 minutě Rombach, ale v největší šanci Mikuláše nastřelil jen tyč. A tak Kopřivnice trestala. V 55 minutě po závaru v pokutovém území dorazil míč do branky Ingason 3:0. Stejný hráč poté v 79 minutě hlavou zkompletoval hattrick 4:0
Semifinále nabídli evě epická dramata a nezapomenutelnou podívanou. Bylo důvodem proč jsem se na nějakou dobu novinářsky odmlčel, protože se mi vzhledem ke smolné účasti svého týmu nechtělo rozebírat co a proč se stalo.
První osmifinále nabídlo duel Burinova proti Antarctisu. Očekávaný ofenzivní duel byl ještě lepší než se čekalo. První šlo do vedení Burinovo. V 16 minutě se přesnou hlavičkou prosadil Zivcák 1:0. Ve 23 minutě srovnal ranou z 9 metrů Henry 1:1. Po dalších pěti minutách přišla první otočka v zápase. Přesnou hlavičkou rozjásal Antarctis Opočenský 1:2. Lépe do druhého poločasu vrthlo Burinovo. V 56 minutě tvrdou střelou vyrovnal Barański 2:2. V 82 minutě měl velkou šanci Waterschoot, ale ve vyložené šanci branku hlavou netrefil a odmítl tak vedení Burinova. Následoval protiútok a nedůrazný odkop obránce Burinova který potrestal Junek a Český národ byl v euforii 2:3. Neuběhla ani minuta a nálada na hřišti nemohla být rozdílnější. Do volného prostoru si naběhl Markusek a přesnou ranou rozjásal Slovenské fanoušky 3:3. Zápas došel do prodloužení. V 97 minutě se opět překlopili misky vah a tentokrát to bylo Burinovo, které byli blízko. Po centrovaném míči, který nešťastně tečoval jeden z obránců Antarctisu dal čtvrtou branku Barański 4:3. Burinovu chyběli tři minuty k postupu do finále, než v 117 minutě napřáhl ke střele Khameneii a zápas začínal od začátku 4:4. U penalt hodně rozhodují brankáři a tady měli větší kvalitu hráči Burinova ve Fořtovi s cenou přes 600 milionů 4:5. U brankářů a penalt ještě zůstaneme.
Martinice nastoupili do semifinále proti Kopřivnici v roli Davida proti Goliáši. Chtěli svého soupeře poškádlit, pozlobit a hlavně nenechat se chytit a seřezat. Odehráli nejlepší duel ve své 12 leté historii včetně svých svou vítězných finále Martinického poháru a přesto jim zůstali oči pro pláč. Velká bitva začala podle očekávání a to tlakem Kopřivnice. V 8 minutě hlavičkoval ve vyložené šanci nad Pomeje. Martinice poprvé upozornili soupeře na to že je nečeká tak jasná jízda jako jindy o minutu později, kdy ve vyložené šanci trestuhodně přestřelil branku Včela. A tak se v 17 minutě poprvé radoval favorit. Po uličce za obranu poslal Kopřivnici do vedení Spastis 0:1. Je nutno dodat že měli Martinice i kopu štěstí a příznivých okolností. Ve 25 minutě chtěl odcentrovat před branku Včela, ale ukopl se tak šťastně že na přední tyči zaskočil zkoprnělého Struika 1:1. Ve 30 minutě poté odpajdal ze hřiště zraněný Oltavaro a jak se ví tak Kopřivnice nemá na lavičce solidní náhradníky a Kosík byl spíše jen divák. Přesto o minutu později dal druhou branku Pomeje 1:2. Martinice dlouho čekali na gólový příspěvek od svého nejlepšího útočníka a ve 34 minutě se po přesné hlavičce Poštulky dočkali 2:2. Vyrovnaný první poločas nejspíše přispěl k tomu že se v kabině Kopřivnice zvýšil hlas a favorit byl najednou o kus lepší. Velínského rána po návratu z kabin branku jen těsně minula. To Ingason v 54 obraně obránce vycvičil a přidal třetí gól 2:3. V 69 minutě vrátil Martinice do hry svou druhou brankou v utkání Mlynarčík 3:3. Zápas došel do prodloužení. V 94 minutě prošel obranou Martinic Tatarka a v tváří tvář brankáři Ķirsisovi nezaváhal 3:4. Zdálo se být hotovo, jenže nebylo. O minutu později se tečovanou střelou prosadil Wołoszyn a dostal Martinice zpátky do hry a euforie 4:4. Hlavně ve druhém prodloužení jsme sledovali něco nečekaného. Favorit z Kopřivnice tahal nohy a byli to Martinice kdo na hřišti měli šance rozhodnout. Největší z nich měl Khamene, ale Struik ukázal svou velikost. V penaltovém rozstřelu pak kryl 3 Martinické penalty a rozhodl o těsném postupu favorita 4:5.

Zklamané Martinice si vypili svůj kalich hořkosti do dna v zápase o 3. místo proti Burinovu. Svého neoblíbeného soupeře dokázali porazit již v základní skupině a po prohře s Kopřivnicí se nezalekli ani dalšího favorita. V 199 minutě dal první branku Wołoszyn 0:1. O deset minut později přidal druhou branku hlavou Mlynarčík 0:2. Manažer Burinova na vývoj zápasu reagoval ve 35 minutě trojím střídáním a svůj tým velice posílil. Najednou to byli hráči Burinova, kteří byli všude první. Hodně jim pomohla i první branka. Rána Waterschoota z 58 minuty zaskočila vzhledem ke vzdálenosti 30 metrů brankáře Ķirsise a už tak nepřispěla k jeho velké nepopularitě v klubu i mezi fanoušky 1:2. Další chybu tentorkát obrany potrestal po nedůrazném odkopu brankáře Barański a v 72 minutě to bylo 3:2. Burinovo bylo v trestání chyb důsledné. V 81 minutě si pak Martinický Venda Ķirsis vypil kalich hořkosti až do dna. Po špatném odkopu daroval rozhodující branku Çevikovi 2:3. Rána z 30 metrů a dva špatné odkopy + excelentní vyřešení nabídnutých šancí stálo za bronzovými medailemi pro tým Burinova.

Finále mezi Antarctisem a Kopřivnicí už tak očekávanou a vyrovnanou bitvu rozhodně nenabídlo. A přitom to začalo slibně. V 6 minutě nastřelil Opočenský tyč branky Kopřivnice. Byl to však fantom vyřazovací fáze Ingason kdo ve 12 minutě poslal Kopřivnici do vedení 0:1. Ve 32 minutě mohl potvrdit vedení Tomašec, ale jeho ránu z přímého kopu zneškodnil brankář Fořt. na druhé straně napálil míč do břevna Lokvenc. Antarctis měl ve finále smůlu. Tyč a břevno v prvním poločase, ten zápas mohl vypadat úplně jinak! V 58 minutě přidal krásnou ranou do horního růžku branku druhou branku Velínský 0:2. Přesto se Antarctis opět zvedl. V 64 minutě prudkou ranou snížil Junek a o pět minut později měl velkou šanci vyrovnat Olbort, jenže Struik byl proti a udržel vedení Kopřivnice 1:2. Kdo viděl jen skóre tak si řekl že to byl zápas o ničem, ale pro Antarctis je to skóre hrozně kruté. V závěrečné desetiminutovce se nejprve hlavou prosadil Evaristo a poté přidal čtvrtou branku Pomeje 1:4.

Osmifinále

FC Prostějov United – TJ Burinovo 2:4 (1:1)
Branky: 23 a 78 Vincze – 35 Barański 53 Dogotaru 56 a 81 Zivcák
Žlutá karta: –
Červená karta: –
Diváci: 11 429

Newcastle United FC – TJ Kotouč Štramberk 1:0 (0:0)
Branky: 55 Lane –
Žlutá karta: – Kelly
Diváci: 10 434

FC Antarctis – Bohemians Praha 1905 5:1 (2:1)

Diváci: 12 739

FK Králové Martinice – AC Smíchov Bohéma 2:1 (0:1)
Branky: 57 Farkaš 59 Mlynarčík – 51 Hort
Diváci: 12 605

We Are Devils – TJ Spartak Hlboké 1:0 (1:0)

Diváci: 14 373

FK L.Mikuláš – FAC International 2:0 (0:0)
Branky: 67 Amiri 86 Marange –
Diváci: 12 558

Čtvrtfinále

TJ Burinovo – Newcastle United FC 3:2 po prodl. (1:1)
Branky: 20 Waterschoot 75 a 113 Zivcák – 44 Adámek 71 Švorc
Žlutá karta: ter Leede, Dogotaru, Cevik – Kloboučník, Négo
Diváci: 12 427

FC Antarctis – FC Baník Stochov 3:1 (1:1)
Branky: 28 a 69 Opočenský 60 Khameneii – 42 DangMo
Diváci: 12 564

FK Králové Martinice – We Are Devils 2:1 (0:0)
Branky: 47 Včela 63 Mlynarčík – 88 Gou
Žlutá karta: Khamene – Valtr
Diváci: 12 535

1.FC Kopřivnice – FK L.Mikuláš 4:0 (2:0)
Branky: 19,55 a 79 Ingason 30 Tomašec –
Diváci: 13 353

Semifinále

TJ Burinovo – FC Antarctis 4:5 po p. k.
Branky: 16 Zivcák 56 a 97 Barański 84 Markusek – 23 Henry 28 Opočenský 83 Junek 117 Khameneii
Žlutá karta: Wąsowicz –
Diváci: 13 326

FK Králové Martinice – 1.FC Kopřivnice 4:5 po p. k.
Branky: 25 Včela 34 a 69 Poštulka 95 Wołoszyn – 17 Spastis 31 Pomeje 54 Ingason 94 Tatarka
Diváci: 15 324

o 3. místo

TJ Burinovo – FK Králové Martinice 3:2 (0:2)
Branky: 58 Waterschoot 72 Barański 81 Çevik
Žlutá karta: Barto –
Diváci: 13 431

Finále

FC Antarctis – 1.FC Kopřivnice 1:4 (0:1)
Branky: 64 Junek – 12 Ingason 58 Velínský 81 Evaristo 83 Pomeje
Diváci: 14 914

4 vítězství v řadě se pro Kopřivnici nerodilo vůbec hladce, hlavně v semifinále byla na prahu vypadnutí a hráči ukázali že jsou jen lidé! 2 místo opět pro Antarctis který předvedl ve finále lepší výkon než napovídá skóre. 3 místo a vyrovnaní svého nejlepšího výsledku v turnaji získalo po obratu skóre Burinovo.