Studio MP – Jenik (FC Shaper)

Rozhovor - Ondřej Březina (SK Kozojídky) - FOTBAL NA HODONÍNSKU

Rozhovor s manažerem Jeníkem jsem začal domlouvat dnes kolem poledne. Po chvíli se mi ozval Jeník že bude moci k večeru. Jsme přáteli na Facebooku takže se náš rozhovor odehrával tam. Jeník je mimo jiné vzorným otcem rodiny. Rozhovor byl kvůli domácím úkolům dcery o hodinku posunut. Pak jsme se dali do vyprávění. Po hodině jsem chtěl skončit abych neotravoval, ale Ordinace zapnutá v tv umožnila v rozhovoru pokračovat další hodinu. Jeník má o fotbale velký přehled. Nejen z hráčských let, ale i s trénováním či už tím že je ze střední generace a má určitý nadhled a životní zkušenosti. Povídání s ním bylo velice zajímavé i poučné. Jako fanouška fotbalu mě rozhovor velice bavil a doufám že každý další rozhovor bude takhle skvělý. Ještě jednou díky Jendo! A vy si teď užijte záznam rozhovoru. 

Vím o tobě že jsi fanouškem Sparty. Jak jsi se dostal k tomuto klubu? Fandí Spartě někdo v rodině?

Děda fandil Spartě a babička Slavii. To byla sranda ty dva pozorovat jak do sebe vandrovali. Já se ke Spartě dostával dlouho. Zpočátku to byla Dukla Praha – Vizek, Nehoda.. pak Bohemians – Panenka, Bičovsky, Levý, Sloup.. Až nakonec Sparta Berger, Chovanec, Griga, Skuhravý, Mistr, Frýdek a Denk – ten hrál u nás ve Zličíně a chodil k nám na návštěvu.

Vybavíš si svůj první zápas na Dukle, či na Spartě? Kdy to bylo a jak dopadl?

První určitě ne, ale stopro to bylo na Spartě. Pamatuji na utkání s Vitorii Guimaraes Slavií doma či v Edenu, V Ďolíčku jsem byl taky, ale v hlavě mi nějak utkvělo utkání Sparta vs Dunajská Streda 6:0

Jak často chodíš nyní na Spartu?

Teď už jsem tam dlouho nebyl, nelíbí se mi momentální fanoušci ani hra. Až bude na stadionech klid a bude to bez pyra třeba se zase někdy zajdu kouknout. Ale to je v nedohlednu a už se toho asi nedožiju, tak budu chodit na vesnická utkání u nás v Řevničově.

Na to jsem se chtěl zeptat. Ty jsi z generace co zažila minulý režim. Jaký rozdíl je v atmosféře na tribunách a jak se fandilo a fandí když to můžeš porovnat třeba před 30 lety a dnes?

Bylo to taky vyhrocený, nadávky samozřejmě byly, kolikrát jsme se i poprali ale během utkání to bylo pouze o hlasivkách. Bordel a rvačky byly až po zápase a to už pokud člověk nechce, tak se nezúčastní. Na stadionu, tak jak je tomu teď nemáš na výběr, tak tam raději nechodím

Chápu. Ty si patřil k jaké skupině fanoušků? Dá se říci že si se dokázal i porvat a byl trochu chuligán, či si spíše fandil, nebo jen sledoval dění na hřišti?

Hlavně sledoval a fandil, ale tak z kotle občas i na tu rvačku došlo, ale nevyhledával jsem to a tenhle bordel co je teď naprosto odsuzuju. Byl bych pro systém, který zavedli v Anglii, kde byl ten problém už neudržitelny a funguje jim to. Tady se okolo tohoto řešení jen opatrně našlapuje, netuším proč se nedokážou zavést tvrdé tresty, stále jen varování, ale to je k ničemu. Na tuhle generaci, která vidí v demokracii pouze práva, ale žádné povinnosti nic neplatí

Jezdil jsi za Spartou dříve i ven a nejen pro ČR, nebo Slovensku za dob společného státu?

Ne, já aktivně hrával tak na to nebyl čas, venkovní jen po Praze.

Co jsi hrával a na jaké úrovni?

Fotbal

Jako hráč krajský přebor, pak přišla nabídka na divizi a 3. liga na vojně, ale narodila se dcera, svatba a to byl konec. Pak trenérsky kurs a nyní mám B – licenci.

Vektor Pan trenér #5793399 | fotobanka Fotky&Foto

B licence to mě zaujalo. Trénuješ někde, nebo se chystáš trénovat? Co vlastně s B licencí můžeš trénovat?

To je taky téma samo o sobě. Trénoval jsem žáky Motorletu a neunesl jsem realitu. Peníze hrají prim i v mladém věku – by člověk blil. Chtěli mě do Dukly tehdy jsem dělal na směny a nemohl přijmout. Jinak na turnajích jsem měřil síly s Trpisovskym. Nyni uvažuji, že se do toho kolotoče vrátím, už jsem přestěhován a mohlbych mít trochu více času. S “B” cokoliv do 2 ligy

Včetně 2 ligy? Tam už začíná profesionální fotbal

Tu už ne.

Lákalo by tě ještě jít studovat na licenci A?

Tehdy jsem chtěl, ale momentálně jako invalidní důchodce bych asi nedal praktickou přípravu.

Pokud ti něco říká David Vavruska – dělal trenéra i v Teplicích či Liberci – tak s ním jsem byl v Motorletu

Jasně trénoval v lize Příbram docela sympaťák na první pohled. A poté došel se Slovanem Liberec kterému fandím tuším až do Evropských pohárů

Fajn kluk, radil mi při tom trenérském kursu a hlavně opakoval, udělej si sám

Zajímavá zkušenost. Ještě se vrátím oklikou zpět k tomu fandění. Když už jsi nebyl na fotbale v zahraničí tak jsi mi psal že jsi tu byl na zápase proti Vitorii Guimaraes a možná i na jiných zahraničních soupeřích. Vzpomeneš si na atmosféru a jejich fandění a v čem to bylo jiné ta kultura a fandění než tady u nás?

Guimaraes byl právě naprosto bezkonfliktni match, fanoušci super, atmosféra super, jen ten výsledek

A nějací další zahraniční soupeři?

Na repre a oslavy postupu na Euro. Tak mě napadá, ta špatná fanouškovská atmosféra je vlastně hlavně v lize. Na repre nebo mezi rodnim poháru je to jiné, normální. Až se bude dít, tak půjdu

Poslední složitější otázka. Nejlepší a nejhorší zážitek z fotbalu z pohledu fanouška, hráče a trenéra? 3 pozice které jsi zažil u fotbalu a 6 zážitků, které jsi u fotbalu zažil.

Teď doma pustili ordinaci, takže klidně můžeme pokračovat.

Rád

Jeje – toho je Jako fanoušek určitě oslava mistrovského titulu, či postupu rodniho týmu na MS, či Euro. Jako trenér jsem slavil každé vítězství, pokud to bylo na dobře o sazenem turnaji i se Spartou či Bohemians nebo Slavii o to byla oslava sladší. Jako hráč jsem také slavil každé vítězství, každý gól.

Nejhorší? Asi nynější stav Sparty a repre, u té to ale souvisí vlastně s tou nejhorší trenerskou. Peníze před kvalitou. Musel jsem z kádru vyřadit pár hráčů na hostování, když jsem to udělal, tak to bylo špatně a seznam se musel změnit protože peníze. A hráčská? Dodnes mám v hlavě utkáni ve kterém jsme vedli 4:1 já dal gola a 3 asistence. Po poločase trenér střídal mě, Karla Christu – ten dal hattrick z mých asistenci a nakonec jsme prohráli 4:5. Trenér nám koupil dortík a děkoval, jak jsme krásně hrali

Říkáš turnaji se Spartou, Bohemkou či Slávii. Vzpomeneš z hlavy které hráče ze současné ligy či repre si třeba potkal na turnajích. Zaujal tě někdo už tam?

Zase tolik jsem soupeře nesledoval, já koukal na své hráče. Ale znám Hanouska prošel Motorletem, hrál se synem a Jeřábek z Teplic, taky hrál se synem

Jakou soutěž hraje syn?

Má problém s páteří jako já, tak se upichl v Ujezde a hraje tam s Michalem Bilkem. Ale v mládí byl ve výběru repre 14

Michal Bílek to myslíš trenéra, nebo shoda jmen?

Toho trenéra, ale v Ujezdě hraje

Jak ho znáš ty, nebo tvůj syn? Na veřejnost u repre působil občas jako rudý hadr na býka, ale nelze mu upřít vzhledem k současné situaci v Českém fotbale že nějaké výsledky měl.

Jinak já s ním dřív chodil na pivo, spolu s Kostelnikem a Jirkou Němcem

A co by jsi řekl o Michalu Bílkovi? Na mě jako fanouška působil že je arogantní, ale už jsem slyšel že takový není že neuměl s fanoušky. Třeba táta Sparťan jako ty ho měl rád jako hráče, ale jako trenéra ho vysloveně nesnášel.

Hrál defenzivně, to je pravda, ale neměl s čím pracovat, čemuž se po mé zkušenosti ani nedivím.

A když si s ním chodil na pivo jaký je jako člověk?

Já ho moc nemusel, ale osobně je fajn chlap

V našem rozhovoru se mihlo i další zajímavé jméno, které jsi potkal jako trenér. Před nedávnem vyhlášený trenér roku Jindřích Trpišovský. V Žižkově pracoval v klubu s velkými finančními problémy, v Liberci s klubem kde se každý podzim protočila hromada hráčů. Přesto měl všude úspěchy a teď sklízí ovoce v aktuálně nejlepším našem klubu Slávii. Tvoje vzpomínka na něj jak profesní, či možná i z lidského pohledu. Na veřejnosti vypadá jako velmi slušný a inteligentní člověk.

Žije pro fotbal, bezva chlap, kterému člověk věří a jde za ním. A to jak lidi nad ním, tak pod ním a v tom je jeho síla. Pamatuji když trénoval žáky Sparty a prohráli s námi, málem sežral tu svoji kšiltovku

Zmiňoval jsi tu další dvě jména svých kamarádů. Mě mladší generaci už je jméno Kostelník jen vzdáleně povědomé, ale pamatuji hráč Jiřího Němce. I bafuňáři v korupční aféře o něm mluvili slušně. Měl smůlu že hrál zrovna na Žižkově pod Horníkem, ale co jsem slyšel tak to byl velký profesionál. Tvoje vzpomínka na něj, jak to třeba nesl po té aféře. Musel to být šok a jsi ještě v kontaktu s nějakým slavným hráčem minulosti?

Kostelník brankář Dukly Praha, kamarád a taky trenér v Motorletu, měl tam syna, tenkrát mi doporučil kluka přihlásit tam. Němec dříve žil v Řepích, potom se přestěhoval do Hostívice, teď za ní hraje jeho syn. Bezva kluk na pokec.Aféru neřešil, šla mimo něj.

Nezklamalo to ty hráče? Podle dostupných informací kabina skutečně vůbec o ničem co vyváděl Horník nevěděla…

Jsme ho nezpovidali, on byl pohodář a co se přímo jeho netýkalo neřešil – kor u piva

Jasný. Na začátku jsme se bavili o trenéřině a řekl jsi že po přestěhování budeš mít více času a třeba by ses vrátil k trénování. Máš už myšlenku kam a jestli k dětským výběrům či k dospělým?

Bavili mě děti, někoho tady sháněli ale nechtěl jsem se angažovat dřív než se nastěhuju. Ale uvidíme kde nakonec zakotvím.

Moc ti děkuji za rozhovor. Z mé strany to bylo fajn a věřím že to bude zajímavé i pro čtenáře na stránkách. Ještě jednou díky

Není zač